193.38 K was the initial temperature of the krypton.
Explanation:
Data given:
Initial volume of the krypton gas = 6 litres
initial pressure of the krypton gas = 0.960 atm
initial temperature of the krypton gas = ?
final volume of the krypton gas = 7.70 litres
final pressure of the Krypton gas = 1.25 atm
final temperature of the krypton gas = 55 degrees or 273.25+55 = 323.15 K
Applying the Combined Gas Laws:

Rearranging the equation:
T1 = 
Putting the value in the equation:
T1 = 
T1 = 193.38 K
Initial temperature of the krypton gas is 193.78 K
The solution for this problem would be:
The mass of P4O10 is computed by: 0.800 mol x 284 g/mol = 227g t = 15.0 s ( 1 min / 60 s) = 0.25 min
So solving for the rate will be mass over t = m/t = 227/0.25 = 908 g/min would be the answer for this problem.
Answer:
V2 = 389mL
Explanation:
At STP: P=760 torr and T=273K.
To solve this question, we could use Charles' law since both the number of mole and pressure are constant:
V1T1=V2T2
⇒V2=T2×V1T1
⇒V2=273K×425mL/298K=389mL
Answer:
P1 = 2.5ATM
Explanation:
V1 = 28L
T1 = 45°C = (45 + 273.15)K = 318.15K
V2 = 34L
T2 = 35°C = (35 + 273.15)K = 308.15K
P1 = ?
P2 = 2ATM
applying combined gas equation,
P1V1 / T1 = P2V2 / T2
P1*V1*T2 = P2*V2*T1
Solving for P1
P1 = P2*V2*T1 / V1*T2
P1 = (2.0 * 34 * 318.15) / (28 * 308.15)
P1 = 21634.2 / 8628.2
P1 = 2.5ATM
The initial pressure was 2.5ATM
Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(: