1) Chemical equation
Cu + 2AgNO3 ---> Cu (NO3)2 + 2Ag
2) molar ratios
1 mol Cu: 2 moles AgNO3 : 1 mol Cu (NO3)2 : 2 mol Ag
3) Convert 12. 83 * 10^23 atoms of Cu in moles
12.83 * 10 ^ 23 atoms / (6.02 * 10^23 atoms / mol) = 2.131 mol Cu
4) Use the proportions
2.131 mol Cu * 2 mol Ag / 1 mol Cu = 4.262 mol Ag
5) Use the atomic mass of silver to convert 4.262 mol in grams
mass = number of moles * atomic mass = 4.262 mol * 107.9 g / mol = 459.9 grams
Answer: 459.9 g
In this instance we can use the ideal gas law equation to find the number of moles of gas inside the refrigerator
PV = nRT
where
P - pressure - 101 000 Pa
V - volume - 0.600 m³
n - number of moles
R - universal gas constant - 8.314 J/mol.K
T - temperature - 282 K
substituting these values in the equation
101 000 Pa x 0.600 m³ = n x 8.314 J/mol.K x 282 K
n = 25.8 mol
there are 25.8 mol of the gas
to find the mass of gas
mass of gas = number of moles x molar mass of gas
mass = 25.8 mol x 29 g/mol = 748.2 g
mass of gas present is 748.2 g
Answer: The new pressure will be 1.1atm
Explanation:
V1 = V
P1 = 3.16atm
V2 = 3V
P2=?
P1V1 =P2V2
3.16 x V = P2 x 3V
P2 = (3.16 x V) /3V
P2 = 1.1atm
Answer:
Ok:
Explanation:
So, you can use the Henderson-Hasselbalch equation for this:
pH = pKa + log(
) where A- is the conjugate base of the acid. In other words, A- is the deprotonated form and HA is the protonated.
We can solve that
1 = log(
) and so 10 =
or 10HA = A-. For every 1 protonated form of adenosine (HA), there are 10 A-. So, the percent in the protonated form will be 1(1+10) or 1/11 which is close to 9 percent.