Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.
Answer : The partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
Explanation:
According top the Henry's Law, the concentration of a gas in a liquid is directly proportional to the partial pressure of the gas.


is Henry's constant.
or,

where,
= initial concentration of gas = 
= final concentration of gas = 
= initial partial pressure of gas = 0.78 atm
= final partial pressure of gas = ?
Now put all the given values in the above formula, we get the final partial pressure of the gas.


Therefore, the partial pressure of nitrogen gas is, 2.94 atm
Answer:
21.16 MPa
Explanation:
Partial pressure of oxygen = 5.62 MPa
Total gas pressure = 26.78 MPa
But
Total pressure of the gas= sum of partial pressures of all the constituent gases in the system.
This implies that;
Total pressure of the system = partial pressure of nitrogen + partial pressure of oxygen
Hence partial pressure of nitrogen=
Total pressure of the system - partial pressure of oxygen
Therefore;
Partial pressure of nitrogen= 26.78 - 5.62
Partial pressure of nitrogen = 21.16 MPa
Answer:

Explanation:
A solution of a weak base and its conjugate acid is a buffer.
The equation for the equilibrium is

The Henderson-Hasselbalch equation for a basic buffer is
![\text{pOH} = \text{p}K_{\text{b}} + \log\dfrac{[\text{BH}^{+}]}{\text{[B]}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Ctext%7BpOH%7D%20%3D%20%5Ctext%7Bp%7DK_%7B%5Ctext%7Bb%7D%7D%20%2B%20%5Clog%5Cdfrac%7B%5B%5Ctext%7BBH%7D%5E%7B%2B%7D%5D%7D%7B%5Ctext%7B%5BB%5D%7D%7D)
Data:
[B] = 0.400 mol·L⁻¹
[BH⁺] = 0.250 mol·L⁻¹
Kb = 4.4 × 10⁻⁴
Calculations:
(a) Calculate pKb
pKb = -log(4.4× 10⁻⁴) = 3.36
(b) Calculate the pH

Answer:
SO2(g) and H2S(g)
Explanation:
Sulphuric acid (H2SO4) is very important in industries and is often referred to as the best chemical due to its multiple uses. It is corrosive and used in making fertilizers and explosives. It can also be used to make paints, detergents etc.
Sulphuric acid reacts with Sodium iodide to give Hydrogen iodide and Sodium hydrogen Sulphate.
NaI (s) + H2SO4 (l) =HI (g) + NaHSO4 (s)
The Hydrogen iodide then reacts with the Sulphuric acid to give Iodine,Hydrogen sulphide and water
HI (g) + H2SO4 (l) = 4I2(s) + H2S (g) + 4 H2O (l)
The sulphuric acid can also undergo reduction reaction with hydrogen iodide to give Iodine, Sulphur dioxide and Water.
2 HI (g) + H2SO4 (l) = I2(s) + SO2 (g) + H2O (l)