Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J
Answer:
a) 381.2 g
b) 39916 g
c) 0.0013 lb mol
d) 29.6 g mol
Explanation:
The molecular weight (mw) of a compound is the mass of it per mole, so it's the ratio of the mass (m) per mole (n).
a) The molecular weight of one mol is found at the periodic table. So, for Mg, mw = 24.3 g/mol, for Cl = 35.5 g/mol, so for MgCl2, mw = 24.3 + 2*35.5 = 95.3 g/mol. The g mol is the mass divided by the molecular weight:
g mol = m/mw
4 = m/95.3
m = 381.2 g
b) The pound (lb) is a unity of mass, and the lb mol is a unity of the mass divided by the molecular weight. So, by the periodic table, the molecular weight of C3H8 is 3*12 (of C) + 8*1 (of H) = 44 lb/mol.
lb mol = m/mw
2 = m/44
m = 88 lb
1 lb = 453.592 g
So, m = 88*453.592 = 39916 g
c) The molecular weight of N2 is 2*14 (of N) = 28 lb/mol.
m = 16/453.592 = 0.0353 lb
lb mol = m/mw
lb mol = 0.0353/28
lb mol = 0.0013 lb mol
d) The molecular weight is 2*12 (of C) + 6*1(of H) + 1*16(of O) = 46 g/mol
3 lb = 1360.78 g
g mol = m/mw
g mol = 1360.78/46
g mol = 29.6 g mol
Answer:
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Explanation:
Volume of NaOH = 1.7 ml = 0.0017 L
Molarity of NaOH = 0.0811 M
Moles of NaOH = n
n = 0.0001378 mol

According to reaction, 2 mol of NaOH neutralize 1 mol of sulfuric acid.
Then 0.0001378 mol of NaOH will neutralize:
of sulfuric acid.
Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample: x

Concentration of sulfuric acid in the acid rain sample is 0.0034467 mol/L.
Answer:
In a favorable reaction, the free energy of the products is less than the free energy of the reactants.
Explanation:
The free energy of a system is the amount of a system's internal energy that is available to perform work. The different forms of free energy include Gibbs free energy and Helmholtz free energy.
In a system at constant temperature and pressure, the energy that can be converted into work or the amount of usable energy in that system is known as Gibbs free energy. In a system at constant temperature and volume, the energy that can be converted into work is known as Helmholtz free energy.
The change in free energy of a system is the maximum usable energy that is released or absorbed by a system when it goes from the initial state (i.e., all reactants) to the final state (i.e., all products).
In a chemical reaction, some bonds in the reactants are broken by absorbing energy and new bonds are formed in the products by releasing energy. As the reaction proceeds, the free energy of reactants is much greater than the products. As the products are formed, the concentration of reactants decreases and the difference in their free energy also decreases. This chemical reaction will occur until chemical equilibrium is achieved i.e., the free energy of the products and reactants is equal and the difference in their free energy is zero.