Gravitational potential energy is observed when an object is not in rest or is in motion. In this case, the helicopter is in motion where the direction is going upward with a negative potential energy. Thank you for your question. Please don't hesitate to ask in Brainly your queries.
Given:
7.20 g sample of Al2(SO4)3
Required:
Mass of oxygen
Solution:
Since you are not given a
chemical reaction, just base your solution to the chemical formula given.
Molar mass of Al2(SO4)3 = 342.15 g/mol
7.20 g Al2(SO4)3 (1 mol/342.15g)(3mol O/2 mol Al)(1 mol O2/1/2 mol
O2)(32g O2/1mol O2) = 4.04 g O2
Answer:
It take 3.5 *10² min
Explanation:
Step 1: Data given
Mass of the nickel = 29.6 grams
4.7A
Step 2: The balanced equation
Ni2+ (aq- +2e- → Ni(s)
Step 3: Calculate time
W = (ItA)/(n*F)
⇒ W = weight of plated metal in grams = 29.6
⇒ I = current in coulombs per second.
= 4.7
⇒ t = time in seconds.
⇒ A = atomic weight of the metal in grams per mole. = 58.69
⇒ n = valence of dissolved metal in solution in equivalents per mole. = 2
⇒ F = Faraday's constant in coulombs per equivalent. F = 96,485.309 coulombs/equivalent.
29.6 = (4.7 * t * 58.69)/(2*96485309)
t = 20707 seconds
t =345 minutes = 3.5 * 10² min
It take 3.5 *10² min
If there are options, they are b, c, and d. I've done this question in class before :)
Number of moles = 5 x 10^24 / 6.02 x 10^23 = 8.305 moles. Volume= moles x 22.4 = 186.032 liters. Hope this helps!