How many grams of h2 gas can be produced by the reaction of 63.0 grams of al(s) with an excess of dilute hydrochloric acid in the reaction shown below? 2 al(s) + 6 hcl(aq) → 2 alcl3(aq) + 3 h2(g)?
Answer:
1.61 × 10⁶ kJ
Explanation:
The human burns energy so as to be healthy.
The amount of energy burnt per day by an adult human is 2 × 20³ kcal per day. Since there is 24 hours in a day, the amount of energy burnt per hour is 2 × 20³ × 24 = 48 × 20³ kcal per hour.
The conversion rate of kcal to kJ is 1 kcal = 4.184 kJ. Therefore converting the kcal per hour to kJ per hour gives:
48 × 20³ × 4.184 = 200.882 × 20³ kJ = 1.61 × 10⁶ kJ
Answer:
Endothermic means: accompanied by or requiring the absorption of heat. So therefor cold packs would not be endothermic because they don't release cold. Instead they absorb heat
Explanation:
The middle carbon is 4-degree since it is attached to 4 carbons. All other carbons are 1-degree since they are attached to only 1 carbon.
Hydrogens attached with 1-degree carbon are all same. Hydrogen are often refereed to as protons. No carbon is attached to 4-degree carbon. So all hydrogens in this structure are same.
This structure is called
NeoPentane

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m