Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
Answer:
A
Explanation:
Let's illustrate this; see the attachment.
We see that Mrs. Jacobson is pushing to the right with a force of 100 N and there is another opposite force pushing with a force of 15 N. Since these are in opposite directions, we can say that the force opposite to Mrs. Jacobson is pushing the fridge -15 N to the right (instead of 15 N to the left).
The net force would then be:
100 N + (-15 N) = 85 N to the right
The answer is A.
Answer:


Explanation:
<u>Calculation of the mass of chromium as:-
</u>
Moles = 1.002 moles
Molar mass of chromium = 51.9961 g/mol
The formula for the calculation of moles is shown below:
Thus,

<u>Calculation of the mass of neon as:-
</u>
Moles =
moles
Molar mass of neon = 20.1797 g/mol
Thus,

Answer : The new pressure of the gas will be, 468.66 atm
Explanation :
Boyle's Law : This law states that pressure of the gas is inversely proportional to the volume of the gas at constant temperature and number of moles.
(At constant temperature and number of moles)
or,

where,
= initial pressure of the gas = 74 atm
= final pressure of the gas = ?
= initial volume of the gas = 190 ml
= final volume of the gas = 30 ml
Now we put all the given values in the above formula, we get the final or new pressure of the gas.


Therefore, the new pressure of the gas will be, 468.66 atm
Answer:
The equations are
1) 
2) 
Explanation:
There are two ionization steps in the dissociation of hydroselenic acid.
In first dissociation the H₂Se loses one proton and forms hydrogen selenide ion as shown below:

The next step is again removal of a proton from the base formed above.
