Answer:
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
Explanation:
<u>Step 1:</u> Data given
A mixture of three gases has a total pressure of 1380 mm Hg (=1.81579 atm) at 298 K
Moles of CO2 = 1.27 moles
Moles of CO = 3.04 moles
Moles of Ar = 1.50 moles
<u>Step 2:</u> Calculate total number of moles
Total number of moles = n(CO2)+ n(CO)+ n(Ar) = 1.27 mol+ 3.04 mol+ 1.50 mol = 5.81 moles
<u>Step 3:</u> Calculate mol fraction Ar
Mol fraction Ar = 1.50 mol/5.81 mol = 0.258
<u>Step 4</u>: Calculate partial pressure
1380 mm Hg * 0.258 moles Ar = 356.04 mm Hg = 0.4685 atm
The partial pressure of Ar is 356.04 mm Hg (= 0.4685 atm)
You can view more details on each measurement unit: molecular weight of Lithium Carbonate or grams The molecular formula for Lithium Carbonate is Li2CO3. The SI base unit for amount of substance is the mole. 1 mole is equal to 1 moles Lithium Carbonate, or 73.8909 grams.
Answer:
= 913.84 mL
Explanation:
Using the combined gas laws
P1V1/T1 = P2V2/T2
At standard temperature and pressure. the pressure is 10 kPa, while the temperature is 273 K.
V1 = 80.0 mL
P1 = 109 kPa
T1 = -12.5 + 273 = 260.5 K
P2 = 10 kPa
V2 = ?
T2 = 273 K
Therefore;
V2 = P1V1T2/P2T1
= (109 kPa × 80 mL × 273 K)/(10 kPa× 260.5 K)
<u>= 913.84 mL</u>
Answer:
A --- (E)-oct-2-en-1-o1
B ----(E)-oct-2-enal
Explanation:
See the attached file for the structure.
Answer:- Formula of the hydrate is
and it's name is Iron(III)sulfate pentahydrate.
Solution:- As per the given information, there is 18.4% water in the hydrate. If we assume the mass of the hydrate as 100 grams then there would be 18.4 grams of water and 81.6 grams of Iron(III)sulfate present in the hydrate.
Molar mass for Iron(III)sulfate is 399.88 gram per mol and the molar mass for water is 18.02 gram per mol.
We will calculate the moles of Iron(III)sulfate and water present in the compound on dividing their grams by their molar masses as:

= 

= 
Now, the next step is to calculate the mol ratio and for this we divide the moles of each by the least one of them means whose moles are less. Here, the moles of Iron(III)sulfate are less than moles of water. So, we divide the moles of each by 0.204.
= 1
= 5
There is 1:5 mol ratio between Iron(III)sulfate and water. So, the formula of the hydrate is
and the name of the hydrate is Iron(III)sulfate pentahydrate.