Answer:
Drug calculation
If we have 45g of clobetasol = 0.05%w/w
Then what mass in g of clobetasol is in 0.03%w/w = 45 x 0.03/0.05 =27g
It means that 27g of clobetasol must be added to change the drug strength to 0.03% w/w
<u>Answer:</u> The new concentration of lemonade is 3.90 M
<u>Explanation:</u>
To calculate the number of moles for given molarity, we use the equation:
.....(1)
Molarity of lemonade solution = 2.66 M
Volume of solution = 473 mL
Putting values in equation 1, we get:

Now, calculating the new concentration of lemonade by using equation 1:
Moles of lemonade = 1.26 moles
Volume of solution = (473 - 150) mL = 323 mL
Putting values in equation 1, we get:

Hence, the new concentration of lemonade is 3.90 M
0.216g of aluminium compound X react with an excess of water water to produce gas. this gas burn completely in O2 to form H2O and 108cm^3of CO2 only . the volume of CO2 was measured at room temperature and pressure
0.108 / n = 24 / 1
n = 0.0045 mole ( CO2 >>0.0045 mole
0.216 - 0.0045 = 0.2115
so Al = 0.2115 / 27 => 0.0078 mole
C = 0.0045 * 1000 => 4.5 and Al = 0.0078 * 1000 = 7.8
Answer:
The correct option is c
Explanation:
The chemical equation for the reaction of Z-4,5-dimethyloct-4-ene and HCl is shown on the first uploaded image
Now looking at the product we see that there are two who has four different groups attached to them this carbon are known as chiral carbons hence the product formed is a pair of diastereomers
The answers would be organisms in water, water, and air.