First, we write the reaction equation:
NiCO₃ + 2HBr → NiBr₂ + H₂CO₃
Now, writing this in ionic form:
NiCO₃ + 2H⁺ + 2Br⁻ → NiBr₂ + 2H⁺ + CO₃⁻²
(NiCO₃ is insoluble so it does not dissociate in to ions very readily)
Overall equation:
NiCO₃ + 2Br⁻ → NiBr₂ + CO₃⁻²
Answer : The energy released is -3319.7 KJ.
Solution : Given,
Mass of methane = 59.7 g
Molar mass of methane = 16 g/mole

The value of
is in negative that means the energy is releasing.
First we have to calculate the moles of methane.
Moles of methane = 
Now we have to calculate the amount of energy released.
The given reaction is,

From the reaction, we conclude that
1 mole of methane releases -890 KJ/mole of energy
3.73 moles of methane releases
of energy
Therefore, the energy released is -3319.7 KJ.
43.62m
Explanation:
Given parameters:
Energy = 8550J
Mass of bell = 20kg
Unknown:
Height of the bell = ?
Solution:
As this state, the bell possesses potential energy. Potential energy is the energy at rest in a body. It is due to the position of the body.
Potential energy = m g h
m is the mass of the body
g is the acceleration due to gravity of the body
h is the height of the body
The unknown is h and we should solve for it.
g = 9.8m/s²
Input the variables;
8550 = 20 x 9.8 x h
h = 43.62m
learn more:
Potential energy brainly.com/question/10770261
#learnwithBrainly
Answer:
The answer to your question is 3 moles of CO
Explanation:
Data
mass of CO = ?
moles of O₂ = 1.50
Balanced chemical reaction
2C + O₂ ⇒ 2CO
Process
To solve this problem use proportion and cross multiplication. Use the coefficients of the balanced equation.
1 mol of oxygen ------------------ 2 moles of CO
1.5 moles of oxygen ----------- x
x = (1.5 x 2) /1
-Simplification
x = 3 / 1
-Result
x = 3 moles of CO
Answer: Option (6) is the correct answer.
Explanation:
Lattice energy is described as the energy released when formation of 1 mole of an ionic compound occurs due to the combination of its constituent ions.
Also, lattice energy is inversely proportional to the distance between the cation and anion. And, when we move down a group then there occurs an increase in the atomic radii of the atoms.
This means that smaller is the ionic distance between the cation and anion, more will be the lattice energy between the atoms.
Therefore, order from weakest to strongest lattice energy (most positive to most negative) for the given compounds is as follows.
barium chloride < strontium chloride < calcium chloride < magnesium chloride