You take the grams of CO₂ times Avogadro's number divided by the molar mass.
Answer : Option 'D' is correct.
= 
Explanation 1) : 1 m = 100 cm
or 

= 
=
= 
Explanation 2) : 1 m = 1000 mm


= 
=
= 
Option 'D' is right.
Answer:
the Bohr model, an electron's position is known precisely because it orbits the nucleus in a fixed path. In the electron cloud model, the electron's position cannot be known precisely. Only its probable location can be known.
<h3>
Answer:</h3>
1 x 10^13 stadiums
<h3>
Explanation:</h3>
We are given that;
1 stadium holds = 1 × 10^5 people
Number of iron atoms is 1 × 10^18 atoms
Assuming the stadium would carry an equivalent number of atoms as people.
Then, 1 stadium will carry 1 × 10^5 atoms
Therefore,
To calculate the number of stadiums that can hold 1 × 10^18 atoms we divide the total number of atoms by the number of atoms per stadium.
Number of stadiums = Total number of atoms ÷ Number of atoms per stadium
= 1 × 10^18 atoms ÷ 1 × 10^5 atoms/stadium
= 1 × 10^13 Stadiums
Thus, 1 × 10^18 atoms would occupy 1 × 10^13 stadiums
Answer:
ΔU=-369.2 kJ/mol.
Explanation:
We start from the equation:
Δ(H)=ΔU+Δ(PV), which is an extension of the well known relation: H=U+PV.
If Δ(PV) were calculated by ideal gas law,
PV=nRT
Δ(PV)=RTΔn.
Where Δn is the change of moles due to the reaction; but, this reaction does not give a moles change (Four moles of HCl produced from 4 moles of reactants), so Δ(PV)=0.
So, for this case, ΔH=ΔU.
The enthalpy of reaction given is for one mole of reactant, so the enthalpy of reaction for the reaction of interest must be multiplied by two:

ΔU=-369.2 kJ/mol.