(9) Mechanical advantage = force by machine / force applied to machine
0.6 = 600 / F
F = 1000 N
(2) Efficiency = (output / input) x 100
Efficiency = (500 / 2000) x 100
Efficiency = 25%
(4) The overall energy conversion in power plants is chemical to electrical while in dams it is potential to electrical.
(5) Using the formula:
1568 = 40 x 9.81 x h
h = 4.0 m
(6) Potential to electrical
(10) An object raised and held stationary above the ground.
Answer:
[OH⁻] = 3.54 × 10⁻¹⁰ M
Solution:
pOH is related to [OH⁻] as,
pOH = - log [OH⁻]
Putting value of pOH,
9.45 = -log [OH⁻]
Solving for [OH⁻],
[OH⁻] = 10⁻⁹·⁴⁵ ∴ 10 = Antilog
[OH⁻] = 3.54 × 10⁻¹⁰ M
Answer:
43.96
Explanation:
Graham's law was applied and the rates of effusion of nitrogen and the unknown gas were compared as shown in the image. The unknown gas is heavier than hydrigen hence it effuses slower than hydrogen as anticipated by Graham's law.
Who cares. Joe can solve his own problem instead of making people do it. (This was not toward you. This was supposed to be funny)
Answer:mole fraction of KCl = 0.18
Explanation:
no of moles of KCl = Mass/Molar mass
where mass (weight) of KCl = 200.0g
molar mass of KC1= 74.6g/mol
= 200/74.6 = 2.68 moles
no of moles of H2O = Mass/Molar mass
where mass (weight) of water = 215.0g
molar mass of water = 18.0g/mol
= 215/18 = 11.94moles
mole fraction of KCl = no of moles of KCl/(no of moles KCl + no of moles of H2O(water))
= 2.68/(2.68+ 11.94)
= 2.68/14.62 = 0.18