Answer:
483.27 minutes
Explanation:
using second faradays law of electrolysis
The half reaction that occurs at the Au electrode is 1.64
<u>Explanation:</u>
Half cell reaction at 'Au' electrode
We have the equation,
Au + (aq) + e- ---> Au(s)
Given the concenration of AuNO3=0.150 M
[Au +] =0.150 m
From the equation,
Au + (aq) + e- ---> Au(s)
Standard electric potential= Eo= 1.69 volt
Solving the problem using the Nerst equation
E cell= E0 cell - 2.303 RT/ nF log Qc
Where,
T = 298 K
n= no of electron lost or gained
F= faraday's constant= 965000/mole
R= universal constant= 8.314 J/ K/ Mole
Substitue the values we get
E cell = 1.69 volt - 0.05 g/n log (1/0.150M)
E cell = 1.69 volt - 0.05 g/1 0.824
E cell= 1.64
The half reaction that occurs at the Au electrode is 1.64
<u />
Answer:
d) All have identical pressures
Explanation:
The kinetic molecular theory explains how gas molecules behave in a container. By this theory, the gas particles behave like hard, spherical objects in a state of constant, random motion; these particles collide between them and at the walls of the container. Besides, the kinetic energy of the gas depends only on the temperature.
The pressure is the force that the particles are applying under some area, so by the theory, it depends on the number of moles (amount of particles that collides and make the force), the volume of the container and the kinetic energy, or the temperature.
Because all gases have the same number of moles and are at the same temperature and the same volume, they'll have the same pressure.
The number of Ml of C₅H₈ that can be made from 366 ml C₅H₁₂ is 314.7 ml of C₅H₈
<u><em>calculation</em></u>
step 1: write the equation for formation of C₅H₈
C₅H₁₂ → C₅H₈ + 2 H₂
Step 2: find the mass of C₅H₁₂
mass = density × volume
= 0.620 g/ml × 366 ml =226.92 g
Step 3: find moles Of C₅H₁₂
moles = mass÷ molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₁₂ = (12 x5) +( 1 x12) = 72 g/mol
moles = 226.92 g÷ 72 g/mol =3.152 moles
Step 4: use the mole ratio to determine the moles of C₅H₈
C₅H₁₂:C₅H₈ is 1:1 from equation above
Therefore the moles of C₅H₈ is also = 3.152 moles
Step 5: find the mass of C₅H₈
mass = moles x molar mass
from periodic table the molar mass of C₅H₈ = (12 x5) +( 1 x8) = 68 g/mol
= 3.152 moles x 68 g/mol = 214.34 g
Step 6: find Ml of C₅H₈
=mass / density
= 214.34 g/0.681 g/ml = 314.7 ml
1 mole of AGNO3 weighs 170g
so 0.6322 miles will weigh 170 X 0.6322=107.474 g