Answer:
27.0
Explanation:
Because Mass can neither be created nor be destroyed hence total mass of sample of iodine and tube remain equal as it is sealed.
<u>Answer:</u>
<em>The molecular formula of X is given as
</em>
<em></em>
<u>Explanation:</u>


mass O = Total mass of the compound - (mass of C + mass of H)
=6.0 g - ( 3.65 + 0.262 ) g
=2.09 g

Least moles is for O that is 0.131mol and dividing all by the least we get

Since 2.3 is a fraction it has to be converted to a whole number so we multiply all the answers by 3

So the empirical formula is 
Empirical formula mass


Molecular formula =n × empirical formula

Compound X =
is the Answer
Hello!
The
dissociation reaction of HNO₃ is the following:
HNO₃ → H⁺ + NO₃⁻This is a strong acid, so the concentration of HNO₃ would be the same as the concentration of H⁺. The formula for pH is the following:
![pH=-log([H_3O^{+}])=-log(0,75M)=0,12](https://tex.z-dn.net/?f=pH%3D-log%28%5BH_3O%5E%7B%2B%7D%5D%29%3D-log%280%2C75M%29%3D0%2C12)
So, the pH would be
0,12Have a nice day!
A solute rises the boiling point of a solution, in direct relation with the number of particles added to the solution. Sucrose remains a molecule, does not separate into anything. NaCl gives Na+ + Cl-.
<span>Molar mass of sucrose is 12*12+22*1+11*16=144+22+176=342 </span>
<span>105g sucrose is 105/342=0.3moles ---> 0.3 moles of particles (molecules) </span>
<span>Molar mass of NaCl is 23+35.5=58.5 </span>
<span>35 grams of NaCl is 35/58.5=0.598 ----->0.598*2=1.1974 moles of particles (ions, Na+ and Cl-) </span>
<span>So, 35 grams of sodium chloride in 500 grams of water will have a higher boiling point</span>
First let us calculate the moles of K2Cr2O7 that was
supplied.
moles K2Cr2O7 = 0.0010 M * 0.0083 L = 8.3x10^-6 mol
From the chemical formula itself, we see that there are 7
O for every mole of K2Cr2O7 or 3.5 O2. Therefore:
moles O2 = 8.3x10^-6 mol K2Cr2O7 * (3.5 mol O2 / 1 mol K2Cr2O7)
moles O2 = 2.905x10^-5 mol O2
Calculating for the mass of O2 in mg:
mass O2 = 2.905x10^-5 mol O2 * (32 g / mol) * (1000 mg /
g)
mass O2 = 0.9296 mg
Therefore the chemical oxygen demand (COD) is:
COD = 0.9296 mg / (0.025 L)
<span>COD = 37.184 mg/L</span>