The density of a substance can simply be calculated by
dividing the mass by the volume:
density = mass / volume
Therefore calculating for the density since mass and volume
are given:
density = 46.0 g / 34.6 mL
density = 1.33 g / mL
Correct answer is
<span>D. One atom accepts electrons from another.</span>
Answer:
volume in L = 0.25 L
Explanation:
Given data:
Mass of Cu(NO₃)₂ = 2.43 g
Volume of KI = ?
Solution:
Balanced chemical equation:
2Cu(NO₃)₂ + 4KI → 2CuI + I₂ + 4KNO₃
Moles of Cu(NO₃)₂:
Number of moles = mass/ molar mass
Number of moles = 2.43 g/ 187.56 g/mol
Number of moles = 0.013 mol
Now we will compare the moles of Cu(NO₃)₂ with KI.
Cu(NO₃)₂ : KI
2 : 4
0.013 : 4 × 0.013=0.052 mol
Volume of KI:
<em>Molarity = moles of solute / volume in L</em>
volume in L = moles of solute /Molarity
volume in L = 0.052 mol / 0.209 mol/L
volume in L = 0.25 L
0.208 is the specific heat capacity of the metal.
Explanation:
Given:
mass (m) = 63.5 grams 0R 0.0635 kg
Heat absorbed (q) = 355 Joules
Δ T (change in temperature) = 4.56 degrees or 273.15+4.56 = 268.59 K
cp (specific heat capacity) = ?
the formula used for heat absorbed and to calculate specific heat capacity of a substance will be calculated by using the equation:
q = mc Δ T
c = 
c = 
= 0.208 J/gm K
specific heat capacity of 0.208 J/gm K
The specific heat capacity is defined as the heat required to raise the temperature of a substance which is 1 gram. The temperature is in Kelvin and energy required is in joules.
As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature