Answer:
d. The limiting reactant is Br2, and 0.13 mol Al should remain unreacted.
Explanation:
From the reaction, 2Al(s) + 3Br2(l) → 2AlBr3(s)
2 moles of Al combines with 3 moles of Br to form 2 moles of AlBr3
Hence 1 mole of Br combines with 2/3 moles of Al
or 0.4 moles of Br combines with 2/3×0.4 moles of Al or 0.267 Moles of Al leaving
0.4 - 0.267 = 0.133 moles of Al remaining unreacted
Answer is: A. Chemical energy to electromagnetic energy and thermal energy.
Balanced chemical reaction: 2Mg(s) + O₂(g) → 2MgO(s) + energy.
This is chemical change (chemical reaction), because new substance (magnesium oxide MgO) is formed, the atoms are rearranged and the reaction is followed by an energy change (exothermic reaction because energy is released).
Chemical changes (chemical synthesis) is when a substance combines with another (in this example magnesium and oxygen) to form a new substance.
Answer: electrons
Explanation: moving electrons cause momentarily charge
Distribution on molecule. This distribution induces similar distribution to
Adjacent molecule.
Answer:
14.5L
Explanation:
The following data were obtained from the question:
V1 = 14.1L
T1 = 13.9°C = 13.9 + 273 = 286.9K
T2 = 22°C = 22 + 273 = 295K
V2 =?
Using charles' law: V1/T1 = V2 /T2, we can obtain the new volume as follows:
14.1/286.9 = V2 /295
Cross multiply to express in linear form
286.9 x V2 = 14.1 x 295
Divide both side by 286.9
V2 = (14.1 x 295) / 286.9
V2 = 14.5L
Therefore, the new volume = 14.5L
He person lost 1224.7 grams.