The correct answer is 1. Lose electrons and become positive ions.
I hope my answer was beneficial to you! c:
Answer:
88.8 minutes
Explanation:
Graham's law of diffusion relates rate of difusion by the following formula
Rate1 / rate 2 = √( Mass of argon / Mass of Neon)
Where rate = volume divided by time
Rate 1 = 10 ml / t1
Rate 2 = 10 ml / t2
Rate 1/ rate 2 = 10 ml / t1 ÷ 10 ml/ t2 = t2/ t1
t2/t1 = √(Mass of argon / mass of Neon) = √( 39.984/20.179)
125 / t1 = 1.4026
t1 = 125 / 1.4026 = 88.8 minutes
<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
Answer:
0.0011 mol/L.s
Explanation:
The average rate of disappearing of the reagent is the variation of the concentration of it divided by the time that this variation is being measured. The reaction rate, is proportional to the coefficient of the substance, so, for a generic reaction:
aA + bB --> cC + dD
rate = -(1/a)Δ[A]/Δt = -(1/b)Δ[B]/Δt = (1/c)Δ[C]/Δdt = (1/d)Δ[D]/dt
The minus sign is because of the reagent is desapering, so:
rate = -(1/2)*(0.0209 - 0.0300)/(10 - 6)
rate = 0.0011 mol/L.s
Answer: The molecular formula will be 
Explanation:
If percentage are given then we are taking total mass is 100 grams.
So, the mass of each element is equal to the percentage given.
Mass of C= 70.6 g
Mass of H = 5.9 g
Mass of O = 23.5 g
Step 1 : convert given masses into moles.
Moles of C =
Moles of H =
Moles of O =
Step 2 : For the mole ratio, divide each value of moles by the smallest number of moles calculated.
For C = 
For H = 
For O =
The ratio of C : H: O= 4: 4:1
Hence the empirical formula is 
The empirical weight of
= 4(12)+4(1)+1(16)= 68g.
The molecular weight = 136 g/mole
Now we have to calculate the molecular formula.

The molecular formula will be=