Answer:
119.9 pound
Explanation:
Given data:
Density of gasoline = 0.749 g/mL
Volume of gasoline = 19.2 gal (19.2× 37854 =72679.9 mL)
Mass = ?
Solution:
Density:
Density is equal to the mass of substance divided by its volume.
Units:
SI unit of density is Kg/m3.
Other units are given below,
g/cm3, g/mL , kg/L
Formula:
D=m/v
D= density
m=mass
V=volume
Now we will put the values in formula:
d = m/v
0.749 g/mL = m/ 72679.9 mL
m = 54437.25 g
gram to gallon:
54437.25/ 454
m = 119.9 pound
<span><u>PA to PB 100 pm to the left of the nucleus, along the -x axis.</u>
<u>100 pm below the nucleus along the -z axis.</u>
PAPB 100 pm in front of the nucleus, along the -y axis. 100 pm behind the nucleus, along the +y axis.
PAPB 100 pm to the right of the nucleus, along the +x axis. 100 pm above the nucleus, along the +z axis. </span>
Answer:
A
Explanation:
Iron has the ground state electronic configuration [Ar]3d64s2
Fe2+ has the electronic configuration [Ar]3d6.
In an octahedral crystal field, there are two sets of degenerate orbitals; the lower lying three t2g orbitals, and the higher level two degenerate eg orbitals. Strong field ligands cause high octahedral crystal field splitting, there by separating the two sets of degenerate orbitals by a tremendous amount of energy. This energy is much greater than the pairing energy required to pair the six electrons in three degenerate orbitals. Since CN- is a strong field ligand, it leads to pairing of six electrons in three degenerate orbitals
Full Question:
A flask containing 420 Ml of 0.450 M HBr was accidentally knocked to the floor.?
How many grams of K2CO3 would you need to put on the spill to neutralize the acid according to the following equation?
2HBr(aq)+K2CO3(aq) ---> 2KBr(aq) + CO1(g) + H2O(l)
Answer:
13.1 g K2CO3 required to neutralize spill
Explanation:
2HBr(aq) + K2CO3(aq) → 2KBr(aq) + CO2(g) + H2O(l)
Number of moles = Volume * Molar Concentration
moles HBr= 0.42L x .45 M= 0.189 moles HBr
From the stoichiometry of the reaction;
1 mole of K2CO3 reacts with 2 moles of HBr
1 mole = 2 mole
x mole = 0.189
x = 0.189 / 2 = 0.0945 moles
Mass = Number of moles * Molar mass
Mass = 0.0945 * 138.21 = 13.1 g
Answer:
b. 295 pm
Explanation:
To answer this question we need to use the equation of a face-centered cubic laticce:
Edge length = √8 R
<em>Where R is radius of the atom.</em>
<em />
Replacing:
417pm = √8 R
R = 147.4pm is the radius of the atom
As diameter = 2 radius.
Diameter of the metal atom is:
147.4pm* 2 =
295pm
Right answer is:
<h3>b. 295 pm
</h3>