Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
From the chemical formula of sulfuric acid, we can see the molar ratio:
H : S : O
2 : 1 : 4
Now, we convert the mass of hydrogen given into the moles of hydrogen. This is done using
Moles = mass / Mr
Moles = 7.27 / 1
Moles = 7.27
Therefore, the moles will be:
S = 7.27 / 2 = 3.64 moles
O = 7.27 * 2 = 14.54 moles
Now, the respective masses are:
S = 32 * 3.64 = 116.48 grams
O = 16 * 14.54 = 232.64 grams
Atomic oxygen does not have a greater atomic mass than chlorine, nor does molecular oxygen.
Hope this help...
Answer:
1. ΔE = 0 J
2. ΔH = 0 J
3. q = 3.2 × 10³ J
4. w = -3.2 × 10³ J
Explanation:
The change in the internal energy (ΔE) and the change in the enthalpy (ΔH) are functions of the temperature. If the temperature is constant, ΔE = 0 and ΔH = 0.
The gas initially occupies a volume V₁ = 20.0 L at P₁ = 3.2 atm. When the pressure changes to P₂ = 1.6 atm, we can find the volume V₂ using Boyle's law.
P₁ × V₁ = P₂ × V₂
3.2 atm × 20.0 L = 1.6 atm × V₂
V₂ = 40 L
The work (w) can be calculated using the following expression.
w = - P . ΔV
where,
P is the external pressure for which the process happened
ΔV is the change in the volume
w = -1.6 atm × (40L - 20.0L) = -32 atm.L × (101.325 J/1atm.L) = -3.2 × 10³ J
The change in the internal energy is:
ΔE = q + w
0 = q + w
q = - w = 3.2 × 10³ J