The answer is (2). The Lithium has 3 protons and 4 neutrons. For every neutral atom, it will have the same number of protons and electrons. Because the proton has one positive charge and electron has one negative charge and neutron does not have charge.
w/w percentage <span>
= mass of the pure compound /
total mass of the sample x 100%
70% HNO₃
contains by mass means every 100 g of sample has 70 g of HNO₃.</span><span>
The mass of solution = 103.8 g
Hence the mass of HNO₃ = 103.8 g x 70%</span><span>
= 103.8 g x (70 / 100)
<span>
= 72.66 g = 72.7 g.</span></span>
Answer:
the double bond between c and o is shorter and weaker
Explanation:
this is because the bond between c and o involves unequal sharing of electrons whole c and c involves hybridization sp2 of orbitals and also catenation phenomenon in which carbon could form long chain with it's other carbon
The reaction formula of this is C3H8 + 5O2 --> 3CO2 + 4H2O. The ratio of mole number of C3H8 and O2 is 1:5. 0.025g equals to 0.025/44.1=0.00057 mole. So the mass of O2 is 0.00057*5*32=0.0912 g.