To get the ans divide 5600by 78 and there is ur answer
Answer:
Gas at room temperature
Strong, unpleasant odor
Dissolves easily in water
Explanation:
Just did the assignment
Answer:
See explanation
Explanation:
% optical purity = specific rotation of mixture/specific rotation of pure enantiomer * 100/1
specific rotation of mixture = 23°
specific rotation of pure enantiomer = 61°
Hence;
% optical purity = 23/61 * 100 = 38 %
More abundant enantiomer = 100% - 38 % = 62%
Hence the pure (S) carvone is (-) 62° is the more abundant enantiomer.
Enantiomeric excess = 62 - 50/50 * 100 = 24%
Hence
(R) - carvone = 38 %
(S) - carvone = 62%
We are asked to calculate the number of moles in a given mass of a substance. To be able to calculate it, we need the molar mass of the substance. For (NH4)2Cr2O7, the molar mass would be <span>252.07 g/mol. We calculate as follows:
0.025 g </span>(NH4)2Cr2O7 ( 1 mol / 252.07 g ) = 0.0001 mol <span>(NH4)2Cr2O7
Hope this answers the question. Have a nice day.</span>
42,256 = 2,000
42,256 = 200
together they'd be 2,200 (if that's what you needed as well)