Answer:
Ok:
Explanation:
So, you can use the Henderson-Hasselbalch equation for this:
pH = pKa + log(
) where A- is the conjugate base of the acid. In other words, A- is the deprotonated form and HA is the protonated.
We can solve that
1 = log(
) and so 10 =
or 10HA = A-. For every 1 protonated form of adenosine (HA), there are 10 A-. So, the percent in the protonated form will be 1(1+10) or 1/11 which is close to 9 percent.
Answer:
See explanation
Explanation:
A flammable solvent refers to a solvent that catches fire easily. The precautions to be taken when working with flammable solvents are;
1) heat the solvent at a low to medium hot plate setting.
2) if you need to boil the solvent, use a condenser rather than a flask or beaker without a cover.
3) make sure that the hotplate is larger than the vessel containing the mixture that is being heated.
4) do not use strong oxidizing agents
In NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
The question is incomplete, the complete question is;
Which of the following species contains manganese with the highest oxidation number?
A) Mn
B) MnF₂
C) Mn₃(PO₄)₂
D) MnCl₄
E) NaMnO₄
In order to ascertain the specie that contains manganese with the highest oxidation number, we must calculate the oxidation number of manganese in each of the species one after the other.
1) For Mn, the oxidation number of Mn is zero because the atom is uncombined.
2) For MnF₂;
Mn has an oxidation number of +2
3) For Mn₃(PO₄)₂
Mn has an oxidation number of +2
4) For MnCl₄
Mn has an oxidation number of +4
5) For NaMnO₄
Mn has an oxidation number of +7
Hence in NaMnO₄, Mn has the highest oxidation number.
Learn more: brainly.com/question/10079361
Answer:
35 KJ.
Explanation:
The activation energy is the minimum energy that must be overcome for a reaction to take place.
In the diagram given above, the activation energy lies between the energy of the reactants and that at the peak.
Thus we can calculate the activation energy as follow:
Energy of reactants = 30 KJ
Energy at the peak = 65 KJ
Activation energy =..?
Activation energy = Energy at the peak – Energy of reactants
Activation energy = 65 – 30
Activation energy = 35 KJ
Therefore, the activation energy of th reaction is 35 KJ
<span>According to Mendeleyev-Klapeyron’s equation
pV = nRT,
where p = 160 atm V = 12 R -constant 0.0821 & T = 298 in Kelvin
Using given data, we can determine the amount of Helium gas:
n = pV/RT = (160â™12)/(0,0821â™298) = 78,48 (mol)
For atmospheric pressure (1 atm) and the same amount we can calculate the volume of tank, using previous equation:
V = nRT/p = (78,48â™0,0821â™298)/1 = 1920 (liters)
V = 1920 liters
Thus Answer is 1920 liters</span>