Answer:2kg
Explanation:
Mass =?
Acceleration = 3.0 m/s2
Force = 6.0N
Force = Mass x Acceleration
6 = Mass x 3
Mass =6/3 = 2Kg
Answer:
Mole fraction = 0,0166
Explanation:
Mole fraction is defined as mole of a compound per total moles of the mixture. In the solution, the solute is fructose and the solvent is water. That means you need to find moles of fructose and moles of water.
The molecular mass of fructose is 180,16g/mol and mass of water is 18,02 g/mol. Using these values:
91,7g fructose × (1mol / 180,16g) = <em>0,509 moles of fructose</em>
545g water × (1mol / 18,02g) = <em>30,24 moles of water</em>
Thus, mole fraction of fructose is:

<em>Mole fraction = 0,0166</em>
I hope it helps!
Answer:
No, Stephanie is incorrect. Formation of petroleum cannot take place under the presence of oxygen.
Explanation:
Since, the petroleum is fossil product. Fossil fuel are formed under high pressure and temperature with absence of oxygen for longer period. so the way she is performing is completely incorrect. With the presence of oxygen in no way petroleum will be formed. The temperature and pressure should be in different combination for the formation of the petroleum. Along with the layers of sediments to maintain the pressure is required.
The answers are "t<span>ails of comets, the ionosphere, and a neon sign." or options A, D, and E. Tails of comments are mainly made of plasma. Ice cubes are examples of a solid. A gas fire key word gas is example of a gas. The ionosphere is also mainly made of plasma. A neon sign uses plasma in order to work. A flashlight uses a light bulb which isn't a example of plasma therefore thats a no.
Hope this helps!
</span>
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20