<span>It's volume is 0.48 cm3Specific </span>
Answer:Mass of Potassium chloride =1.762g
Explanation:
Mass of empty beaker = 23.100 g
Mass of beaker with Potassium chloride = 24.862g
Mass of Potassium chloride = Final weight - initial weight = Mass of beaker with Potassium chloride - Mass of empty beaker = 24.862-23.100 = 1.762g
The right answer is 271.78 degrees for cyclohexane.
For each liquid there is a precise relationship between pressure and boiling temperature, we can define the boiling temperature as the moment when the first bubble of vapor appears on the surface of a liquid.
Answer:
if chemistry hadn't been put up to practical use, we wouldn't truly understand the reason why humans are humans like makes up humans (including other understandings of biology, etc) and we wouldn't be able to have the advancements we have today (vaccines, etc).
Explanation:
Answer:
the solid materials will disappear after mixing with a liquid material
plsss mark me as brainliest answer plsssssssss