Answer:
Since in a chloride ion, we have an additional electron
you might think that it will affect the mass but the mass of an electron is almost negligible so we will ignore that
Amount of ions in 1 mol = 6.022 * 10^23
Amount of ions in 0.486 moles = 0.486 * (6.022*10^23)
Amunt of ions in 0.486 moles = 2.9 * 10^23 ions
Hence, option 1 is correct
Functional groups create reactive sites in molecules.
The polar part of a molecule that can hydrogen bond to water is said be hydrophilic.
Pi (π) bonds create active sites and will react with electron-deficient species.
A electronegative heteroatom like nitrogen, oxygen, or a halogen makes a carbon atom electrophilic.
(carbon will have less electronic density, which is attracted by the more electronegative heretoatoms, and it will tend to attract electron rich chemical species, and in this situation we say that the carbon atom is electrophilic).
The nonpolar part of a molecule that is not attracted to water is said to be hydrophobic.
A lone pair on a heteroatom makes it basic and nucleophilic.
(the heteroatom with the lone pair will tend to attract electron poor chemical species, and in this situation we say that the heteroatom is nucleophilic).
First, let us find the corresponding amount of moles H₂ assuming ideal gas behavior.
PV = nRT
Solving for n,
n = PV/RT
n = (6.46 atm)(0.579 L)/(0.0821 L-atm/mol-K)(45 + 273 K)
n = 0.143 mol H₂
The stoichiometric calculations is as follows (MW for XeF₆ = 245.28 g/mol)
Mass XeF₆ = (0.143 mol H₂)(1 mol XeF₆/3 mol H₂)(245.28 g/mol) = <em>11.69 g</em>
Q = m x c x ΔT
2500 = 0.135 x C x 80.5
2500 = 10.8765 x C
C = 230.043 J/Kg.K
hope this helps