According to the octet rule, atoms tend to gain, lose, or share electrons until they are surrounded by__8__ valence electrons.
Answer:
The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
Explanation:
It takes 839 kJ/mol to break a carbon-carbon triple bond.
Energy required to break 1 mole of carbon-carbon triple bond = E = 839 kJ
E = 839 kJ/mol = 839,000 J/mol
Energy required to break 1 carbon-carbon triple bond = E'

The energy require to single carbon-carbon triple bond will corresponds to wavelength which is required to break the bond.
(Using planks equation)


The maximum wavelength of light for which a carbon-carbon triple bond could be broken by absorbing a single photon is 143 nm.
let the actual height of car be x
now, according to question,
The balanced equation for combustion is as follows;
2CH₃OH + 3O₂ ---> 2CO₂ + 4H₂O
The stoichiometry of CH₃OH to O₂ is 2:3
the limiting reagent is the reactant that is fully consumed during the reaction. The amount of product formed is directly proportional to the amount of limiting reactant produced. The excess reagent is the reactant that is provided in excess and is not fully used up, there will be an amount of this reagent remaining after the reaction.
If methanol is the limiting reactant,
If 2 mol of methanol reacts with 3 moles of O₂
Then 24 mol of methanol reacts with - 3/2 x 24 = 36 mol of O₂ should be present
But only 15 mol of O₂ is present, therefore O₂ is the limiting reactant and methanol is in excess.
3 mol of O₂ reacts with 2 mol of CH₃OH
then 15 mol of O₂ reacts with 2/3 x 15 = 10 mol of CH₃OH
Excess reactant is methanol, 10 mol are used up therefore 24 - 10 mol = 14 mol are remaining at the end of the reaction
Answer:
Equilibrium constant for
is 0.5
Equilibrium constant for decomposition of
is 
Explanation:
dissociates as follows:

initial 0.72 mol 0 0
at eq. 0.72 - 0.40 0.40 0.40
Expression for the equilibrium constant is as follows:
![k=\frac{[PCl_3][Cl_2]}{[PCl_5]}](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5BPCl_3%5D%5BCl_2%5D%7D%7B%5BPCl_5%5D%7D)
Substitute the values in the above formula to calculate equilibrium constant as follows:
![k=\frac{[0.40/1][0.40/1]}{0.32/1} \\=\frac{0.40 \times 0.40}{0.32} \\=0.5](https://tex.z-dn.net/?f=k%3D%5Cfrac%7B%5B0.40%2F1%5D%5B0.40%2F1%5D%7D%7B0.32%2F1%7D%20%5C%5C%3D%5Cfrac%7B0.40%20%5Ctimes%200.40%7D%7B0.32%7D%20%5C%5C%3D0.5)
Therefore, equilibrium constant for
is 0.5
Now calculate the equilibrium constant for decomposition of 
It is given that
is decomposed.
decomposes as follows:

initial 1.0 M 0 0
at eq. concentration of
is:
![[NO_2]_{eq}=1-(0.000066) = 0.999934\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO_2%5D_%7Beq%7D%3D1-%280.000066%29%20%3D%200.999934%5C%20M)
![[NO]_{eq}=6.6 \times 10^{-5}\ M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BNO%5D_%7Beq%7D%3D6.6%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5C%20M)
Expression for equilibrium constant is as follows:
![K=\frac{[NO]^2[O_2]}{[NO_2]^2}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5BNO%5D%5E2%5BO_2%5D%7D%7B%5BNO_2%5D%5E2%7D)
Substitute the values in the above expression
![K=\frac{[6.6\times 10^{-5}]^2[3.3 \times 10^{-5}]}{[0.999934]^2} \\=1.79\times 10^{-14}](https://tex.z-dn.net/?f=K%3D%5Cfrac%7B%5B6.6%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%5E2%5B3.3%20%5Ctimes%2010%5E%7B-5%7D%5D%7D%7B%5B0.999934%5D%5E2%7D%20%5C%5C%3D1.79%5Ctimes%2010%5E%7B-14%7D)
Equilibrium constant for decomposition of
is 