Question:
Zinc metal is added to hydrochloric acid to generate hydrogen gas and is collected over a liquid whose vapor pressure is the same as pure water at 20.0 degrees C (18 torr). The volume of the mixture is 1.7 L and its total pressure is 0.987 atm. Determine the number of moles of hydrogen gas present in the sample.
A. 0.272 mol
B. 0.04 mol
C. 0.997 mol
D. 0.139 mol
E. 0.0681 mol
Answer:
The correct option is;
E. 0.0681 mol
Explanation:
The equation for the reaction is
Zn + HCl = H₂ + ZnCl₂
Vapor pressure of the liquid = 18 torr = 2399.803 Pa
Total pressure of gas mixture H₂ + liquid vapor = 0.987 atm
= 100007.775 Pa
Therefore, by Avogadro's law, pressure of the hydrogen gas is given by the following equation
Pressure of H₂ = 100007.775 Pa - 2399.803 Pa = 97607.972 Pa
Volume of H₂ = 1.7 L = 0.0017 m³
Temperature = 20 °C = 293.15 K
Therefore,

Therefore, the number of moles of hydrogen gas present in the sample is n ≈ 0.0681 moles.
Answer:
cross pollination
Explanation:
is when two types of plants are mixed to create a better or hardier plant
Absorbance measures the ability of the substance to absorb light at a specific wavelength.
Absorbance is also equal to the product of molar absorptivity, path length and molar concentration.
The mathematical expression is given as:
(1)
where, A = absorbance
= molar absorptivity
l = path length
c = molar concentration.
The above formula is said to Beer's Law.
Absorptivity of protein x = 
Path length = 1 cm
Molar concentration = 
Put the values in formula (1)

= 
Thus, absorbance at 280 nm = 
The mass number goes on top, and the atomic number goes on bottom.
Therefore, the answer is C:
40
K
19