I think it would be C) The surrounding soil can become very fertile
Answer:
The answer to your question is 7160 cm
Explanation:
Data
diameter = 1 mm
length = ?
amount of gold = 1 mol
density = 17 g/cm³
Process
1.- Get the atomic mass of gold
Atomic mass = 197 g
then, 197g ------------ 1 mol
2.- Calculate the volume of this wire
density = mass/volume
volume = mass/density
volume = 197/17
volume = 5.7 cm³
3.- Calculate the length of the wire
Volume = πr²h
solve for h
h = volume /πr²
radius = 0.05 cm
substitution
h = 5.7/(3.14 x 0.05²)
h = 5.7 / 0.0025
h = 7159.2 cm ≈ 7160 cm
Answer:The formulas of ionic compounds are:
a)
b)
c)
d)
Explanation:
Formulas for the an ionic compounds is determine by:
Criss-cross method, the oxidation state of the ions gets exchanged and they form the subscripts of the other ions. This results in the formation of a neutral compound.
(a) Copper bromide :Given that it contains
ion.

(b) Manganese oxide : Given that it contains
ion.

(c)Mercury iodide :Given that it contains 

(d) Magnesium phosphate :Given that it contains 

Hello!
If the frequency of a radio station is 88.1 MHz, the wavelength of the wave used by this radio station for its broadcast is 3.403 m
<h2>Why?</h2>
We are going to use the following equation that shows the relation of the frequency of a wave with its wavelength, knowing that radio waves are electromagnetic waves and they travel at the speed of light (299 792 458 m/s):

Have a nice day!
The percent A by mass for substance AB =<u> 75%</u>
<h3>Further explanation</h3>
Proust states the Comparative Law that compounds are formed from elements with the same Mass Comparison, so that compounds have a fixed composition of elements
Empirical formula is the mole ratio of compounds forming elements.
From Substance AB₂ is 60.0% A by mass.
Let's say that AB₂ mass = 100 gram, then
mass A = 60 gram
mass B = 40 gram : 2 (coefficient in compound AB₂ = 2) = 20 gram
In compound AB:
Total mass = mass A + mass B
Total mass = 60 + 20 grams = 80 grams
Then the percentage of compound A = (60: 80) = 75%
<h3>Learn more</h3>
Grams of KO₂ needed to form O₂
brainly.com/question/2823257
Keywords : percent mass, substance
#LearnwithBrainly