Cr{3+} + 3 NaF → CrF3 +
3 Na{+} <span>
First calculate the total mols of NaF.
(0.063 L) x (1.50 mol/L NaF) = 0.0945 mol NaF total </span>
Using stoichiometric
ratio:
<span>0.0945 mol NaF * (1 mol Cr3+ / 3 mol NaF) * (51.9961 g Cr3+/mol) =
1.6379 g Cr3+</span>
Answer:
the answer is 0.4588162459
Explanation:
1 mole = 0.010195916576195
= 45 ×"
Answer:
P = 20.1697 atm
Explanation:
In this case we need to use the ideal gas equation which is:
PV = nRT (1)
Where:
P: Pressure (atm)
V: Volume (L)
n: moles
R: universal gas constant (=0.082 L atm / K mol)
T: Temperature
From here, we can solve for pressure:
P = nRT/V (2)
According to the given data, we have the temperature (T = 20 °C, transformed in Kelvin is 293 K), the moles (n = 125 moles), and we just need the volume. But the volume can be calculated using the data of the cylinder dimensions.
The volume for any cylinder would be:
V = πr²h (3)
Replacing the data here, we can solve for the volume:
V = π * (17)² * 164
V = 148,898.93 cm³
This volume converted in Liters would be:
V = 148,898.93 mL * 1 L / 1000 mL
V = 148.899 L
Now we can solve for pressure:
P = 125 * 0.082 * 293 / 148.899
<h2>
P = 20.1697 atm</h2>
Answer:
The pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is <u>5.44</u>
Explanation:
Given: The base dissociation constant:
= 1 × 10⁻⁴, Concentration of salt: BH⁺ClO₄⁻ = 0.1 M
Also, water dissociation constant:
= 1 × 10⁻¹⁴
<em><u>The acid dissociation constant </u></em>(
)<em><u> for the weak acid (BH⁺) can be calculated by the equation:</u></em>

<em><u>Now, the acid dissociation reaction for the weak acid (BH⁺) and the initial concentration and concentration at equilibrium is given as:</u></em>
Reaction involved: BH⁺ + H₂O ⇌ B + H₃O+
Initial: 0.1 M x x
Change: -x +x +x
Equilibrium: 0.1 - x x x
<u>The acid dissociation constant: </u>![K_{a} = \frac{\left [B \right ] \left [H_{3}O^{+}\right ]}{\left [BH^{+} \right ]} = \frac{(x)(x)}{(0.1 - x)} = \frac{x^{2}}{0.1 - x}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Ba%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%5Cleft%20%5BB%20%5Cright%20%5D%20%5Cleft%20%5BH_%7B3%7DO%5E%7B%2B%7D%5Cright%20%5D%7D%7B%5Cleft%20%5BBH%5E%7B%2B%7D%20%5Cright%20%5D%7D%20%3D%20%5Cfrac%7B%28x%29%28x%29%7D%7B%280.1%20-%20x%29%7D%20%3D%20%5Cfrac%7Bx%5E%7B2%7D%7D%7B0.1%20-%20x%7D)





<u>Therefore, the concentration of hydrogen ion: x = 3.6 × 10⁻⁶ M</u>
Now, pH = - ㏒ [H⁺] = - ㏒ (3.6 × 10⁻⁶ M) = 5.44
<u>Therefore, the pH of 0.1 M BH⁺ClO₄⁻ solution is 5.44</u>