Answer:
42.5 g
Explanation:
Calculate the mass of the soft drink given the density and volume:
355 mL × 1.04 g/mL = 369.2 g
Now calculate the mass of sucrose given the percentage:
0.115 × 369.2 g = 42.46 g
Rounded to 3 significant figures, the mass is 42.5 g.
Answer:
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
Less than the concentration of Pb2+(aq) in the solution in part ( a )
Explanation:
From the question:
A)
We assume that s to be the solubility of PbI₂.
The equation of the reaction is given as :
PbI₂(s) ⇌ Pb²⁺(aq) + 2I⁻(aq); Ksp = 7 × 10⁻⁹
[Pb²⁺] = s
Then [I⁻] = 2s
![K_{sp} =\text{[Pb$^{2+}$][I$^{-}$]}^{2} = s\times (2s)^{2} = 4s^{3}\\s^{3} = \dfrac{K_{sp}}{4}\\\\s =\mathbf{ \sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}\\\\\text{The mathematical expressionthat can be used to determine the value of }\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BPb%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%5BI%24%5E%7B-%7D%24%5D%7D%5E%7B2%7D%20%3D%20s%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%204s%5E%7B3%7D%5C%5Cs%5E%7B3%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%5Cmathbf%7B%20%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D%5C%5C%5C%5C%5Ctext%7BThe%20mathematical%20expressionthat%20can%20be%20used%20to%20determine%20the%20value%20of%20%20%7D%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
B)
The Concentration of Pb²⁺ in water is calculated as :
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{K_{sp}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7BK_%7Bsp%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s =\sqrt [3]{\dfrac{7*10^{-9}}{4}}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%20%3D%5Csqrt%20%5B3%5D%7B%5Cdfrac%7B7%2A10%5E%7B-9%7D%7D%7B4%7D%7D%7D)
![\mathbf{s} =\sqrt[3]{1.75*10^{-9}}](https://tex.z-dn.net/?f=%5Cmathbf%7Bs%7D%20%3D%5Csqrt%5B3%5D%7B1.75%2A10%5E%7B-9%7D%7D)

The Concentration of Pb²⁺ in 1.0 mol·L⁻¹ NaI




The equilibrium constant:
![K_{sp} =[Pb^{2+}}][I^-]^2 \\ \\ K_{sp} = s*(1.0*2s)^2 =7*1.0^{-9} \\ \\ s = 7*10^{-9} \ \ m/L](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5BPb%5E%7B2%2B%7D%7D%5D%5BI%5E-%5D%5E2%20%5C%5C%20%5C%5C%20K_%7Bsp%7D%20%3D%20s%2A%281.0%2A2s%29%5E2%20%3D7%2A1.0%5E%7B-9%7D%20%5C%5C%20%5C%5C%20s%20%3D%207%2A10%5E%7B-9%7D%20%5C%20%5C%20%20m%2FL)
It is now clear that maximum possible concentration of Pb²⁺ in the solution is less than that in the solution in part (A). This happens due to the common ion effect. The added iodide ion forces the position of equilibrium to shift to the left, reducing the concentration of Pb²⁺.

given E = 9.4145E-25
h = 6.626E-34
c = 2.998E8
sub values into the equation above, and solve for wavelength.
You will get 0.211m
Answer: The concentration of excess
in solution is 0.017 M.
Explanation:
1. 
moles of 
1 mole of
give = 1 mole of 
Thus 0.019 moles of
give = 0.019 mole of 
2. moles of 
According to stoichiometry:
1 mole of
gives = 2 moles of 
Thus 0.012 moles of
give =
moles of 

As 1 mole of
neutralize 1 mole of 
0.019 mole of
will neutralize 0.019 mole of 
Thus (0.024-0.019)= 0.005 moles of
will be left.
![[OH^-]=\frac{\text {moles left}}{\text {Total volume in L}}=\frac{0.005}{0.3L}=0.017M](https://tex.z-dn.net/?f=%5BOH%5E-%5D%3D%5Cfrac%7B%5Ctext%20%7Bmoles%20left%7D%7D%7B%5Ctext%20%7BTotal%20volume%20in%20L%7D%7D%3D%5Cfrac%7B0.005%7D%7B0.3L%7D%3D0.017M)
Thus molarity of
in solution is 0.017 M.
Answer:
An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.
An octet is formed via covalent bonding when valence electrons are shared between atoms.
An octet is always formed via ionic bonding
Explanation: The essence of bonding is stability. An octet or duplet state is formed when one or more valence electrons are shared. when the electrons are shared, the type of bond formed is a covalent bond. An octet is formed via ionic bonding when one or more valence electrons are transferred from one atom to another.