1) Find the number of molecules in 7.88 g of sulfur
molar mass of S8 = 8*atomic mass of S = 8 * 32.0 g / mol = 256.0 g/mol
Number of moles = mass in grams / atomic mass = 7.88 g / 256.0 g / mol = 0.0308 moles
2) Find the mass of 0.0308 moles of P4
mass = number of moles * molar mass
molar mass of P4 = 4 * atomic mass of P = 4 * 31 g/mol = 124 g/mol
mass of P4 = 0.0308 moles * 124 g/mol = 3.8192g ≈ 3.82 g.
Answer: 3.82 grams of P4 will have the same number of molecules as 7.88 g of S8 (that is 0.0308 moles of molecules)
The first dissociation for H2X:
H2X +H2O ↔ HX + H3O
initial 0.15 0 0
change -X +X +X
at equlibrium 0.15-X X X
because Ka1 is small we can assume neglect x in H2X concentration
Ka1 = [HX][H3O]/[H2X]
4.5x10^-6 =( X )(X) / (0.15)
X = √(4.5x10^-6*0.15)
∴X = 8.2 x 10-4 m
∴[HX] & [H3O] = 8.2x10^-4
the second dissociation of H2X
HX + H2O↔ X^2 + H3O
8.2x10^-4 Y 8.2x10^-4
Ka2 for Hx = 1.2x10^-11
Ka2 = [X2][H3O]/[HX]
1.2x10^-11= y (8.2x10^-4)*(8.2x10^-4)
∴y = 1.78x10^-5
∴[X^2] = 1.78x10^-5 m
Answer:
1.73 atm
Explanation:
Given data:
Initial volume of helium = 5.00 L
Final volume of helium = 12.0 L
Final pressure = 0.720 atm
Initial pressure = ?
Solution:
"The volume of given amount of gas is inversely proportional to its pressure by keeping the temperature and number of moles constant"
Mathematical expression:
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ = Initial pressure
V₁ = initial volume
P₂ = final pressure
V₂ = final volume
Now we will put the values in formula,
P₁V₁ = P₂V₂
P₁ × 5.00 L = 0.720 atm × 12.0 L
P₁ = 8.64 atm. L/5 L
P₁ = 1.73 atm
12.1% is the mass percent of hydrogen in hexanal
If collision between molecules is very gentle the molecules are more likely to bound without reaction
collision is process in which molecules come together or collide with one another.Molecules must collide with sufficient energy so that chemical bond can break. In addition for collision to occur there must have favorable orientation.