Answer:
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
Option c.
Explanation:
The % percent composition indicates that in 100 g of compound we have:
68.3 g of Pb, 10.6 g of S and (100 - 68.3 - 10.6) = 21.1 g of O
We divide each element by the molar mass:
68.3 g Pb / 207.2 g/mol = 0.329 moles Pb
10.6 g S / 32.06 g/mol = 0.331 moles S
21.1 g O / 16 g/mol = 1.32 moles O
We divide each mol by the lowest value to determine, the molecular formula
0.329 / 0.329 = 1 Pb
0.331 / 0.329 = 1 S
1.32 / 0.329 = 4 O
Molecular formula → PbSO₄ → Lead sulfate
With the given problem you gave here, I can't answer the question because I need more details. Luckily, I found a similar problem that's provided with a diagram and a table shown in the attached picture.
This test is called the Benedict's test which is used as test for presence of sugars. If the solution contains sugar, like glucose, the solution would turn from blue to red. If not, it would stay blue.
<em>Therefore, the correct results would be that in row 3.</em>
If he was 30.8% too low, it means that he was at 69.2% of the boiling point needed. So 50o C is 69.2% of total.
In order to know what 100% is, you can divide the number by it's percentage and then multiply it by a hundred.
So: 50/30.8=1.623
1.623*100=162.3
So the correct boiling point of the liquid he was working with in the lab is 162.3 oC
Answer:
Option A, The Rutherford experiment proved the Thomson "plum-pudding" model of the atom to be essentially correct.
Explanation:
Thomson's plum pudding model:
Plum pudding model was proposed by J.J Thomson. In Thomson's model, atoms are proposed as sea of positively charge in which electrons are distributed through out.
Result of Rutherford experiment:
As per Rutherford's experiment:
Most of the space inside the atom is empty.
Positively charge of the atom are concentrated in the centre of the atom known as nucleus.
Electrons are present outside the nucleus and revolve around it.
As it is clear that, result of Rutherford experiment did not supported the Thomson model.
Answer:
The inner diameter of the tube is 0.4410 cm.
Explanation:
Height upto which mercury is filled = 12.7 cm
Mass of mercury = 105.5 g
Density of mercury = 13.6 g/mL =
Volume of mercury:

A mercury in cylindrical glass tube is at height of 12.7 cm.
The radius of the inner diameter of the glass tube = r
Volume of cylinder = 

r = 0.4410 cm.