Answer:
Explanation:
We have in this question the equilibrium
X ( g ) + Y ( g ) ⇆ Z ( g )
With the equilibrium contant Kp = pZ/(pX x pY)
The moment we change the concentration of Y, we are changing effectively the partial pressure of Y since pressure and concentration are directly proportional
pV = nRT ⇒ p = nRT/V and n/V is molarity.
Therefore we can calculate the reaction quotient Q
Qp = pZ/(pX x pY) = 1/ 1 x 0.5 atm = 2
Since Qp is greater than Kp the system proceeds from right to left.
We could also arrive to the same conclusion by applying LeChatelier´s principle which states that any disturbance in the equilibrium, the system will react in such a way to counteract the change to restore the equilibrium. Therefore, by having reduced the pressure of Y the system will react favoring the reactants side increasing some of the y pressure until restoring the equilibrium Kp = 1.
You have a few steps to solve this one. First, we'll find the molar mass by percentage of each element in the molecule. Then, we'll divide each of those relative masses by the atomic mass of each element. The number of times the mass divides into the relative mass is the number of atoms of that element in the molecule:
C: 284.5 x .76 = 216.22
H: 284.5 x .128= 36.416
O: 284.5 x .112 = 31.864.
Now we divide out each element's atomic mass (from the periodic table). it's okay if they're approximated from the decimal answer.
C: 216.22 ÷ 12.011 ≈ 18
H: 36.416 ÷ 1.008 ≈36
O: 31.864 ÷ 15.999 ≈ 2
Therefore, the molecular formula is C18H36O2.
The empirical formula would be found by dividing out all factors of those subscript numbers. In our case, all of them can be divided by 2. The empirical formula would be C9H18O
Answer:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Explanation:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Let us balance the equation. This is illustrated below:
There are 2 atoms of Na on the left side of the equation and 1atom on the right side. It can be balance by putting 2 in front of NaCl as shown below:
HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
Now, we have 2 atoms of Cl on the right side and 1 atom on the left side. Thus, it can be balance by putting 2 in front of HCl as shown below:
2HCl(aq) + Na2SO3(aq) —> 2NaCl(aq) + H2SO3(aq)
A careful look at the equation proved that the equation is balanced as the numbers of the different atoms of the element on both side of the equation are the same.
The correct Lewis structure for Fluorine is A.
Hello there!
Your question is asking: <span>Which environmental factor could lead to a decrease in genetic variation in a population of tuna?
The correct answer is B. An increase in pollution </span>