Displacement = √(3² + 4²)
Displacement = 5 meters north east
Velocity = displacement / time
Velocity = 5 / 35
Velocity = 0.14 m/s northeast
Answer:
33km due south
Explanation:
Morant Bay is 33km south of Port Antonio;
Problem: displacement of Morant bay from Port Antonio;
Displacement is a vector quantity. It is the length of path between two position and the direction inclusive.
So, it has magnitude and must be specified with a direction.
- Therefore, the displacement of Morant Bay from Port Antonio is 33km due south.
Answer:
0.921 J/g degrees C
Explanation:
Recall that the First Law of Thermodynamics demands that the total internal energy of an isolated system must remain constant. Any amount of energy lost by the brakes must be gained by the tires (in the form of heat in this situation). Therefore, heat given off by the brakes = −heat taken in by tires, or:
−qbrakes=qtires
The equation used to calculate the quantity of heat energy exchanged in this process is:
−qbrakes=−cbrakes mbrakes ΔTbrakes=ctires mtires ΔTtires=qtires
First we must convert the mass of the tires and the brakes from kg to g.
massbrakes=90.7 kg×1,000. g1 kg=9.07×104 g
masstires=123 kg×1,000. g1 kg=1.23×105 g
Next, substitute in known values and rearrange to solve for ctires. Note that the final temperature for both the tires and the brakes is 172∘C, the initial temperature of the brakes is 312∘C and the initial temperature of the tires is 15∘C.
−(1.400Jg∘C)(9.07×104 g)(172∘C−312∘C)=(ctires)(1.23×105 g)(172∘C−15∘C)
ctires=−(1.400 Jg∘C)(9.07×104 g)(−140∘C)(1.23×105 g)(157∘C)=17,777,200 J19311000 g∘C=0.9206Jg∘C
The answer should have three significant figures, so round to 0.921Jg∘C.
Answer:
0.74 grams of methane
Explanation:
The balanced equation of the combustion reaction of methane with oxygen is:
it is clear that 1 mol of CH₄ reacts with 2 mol of O₂.
firstly, we need to calculate the number of moles of both
for CH₄:
number of moles = mass / molar mass = (3.00 g) / (16.00 g/mol) = 0.1875 mol.
for O₂:
number of moles = mass / molar mass = (9.00 g) / (32.00 g/mol) = 0.2812 mol.
- it is clear that O₂ is the limiting reactant and methane will leftover.
using cross multiplication
1 mol of CH₄ needs → 2 mol of O₂
??? mol of CH₄ needs → 0.2812 mol of O₂
∴ the number of mol of CH₄ needed = (0.2812 * 1) / 2 = 0.1406 mol
so 0.14 mol will react and the remaining CH₄
mol of CH₄ left over = 0.1875 -0.1406 = 0.0469 mol
now we convert moles into grams
mass of CH₄ left over = no. of mol of CH₄ left over * molar mass
= 0.0469 mol * 16 g/mol = 0.7504 g
So, the right choice is 0.74 grams of methane
55.9 kPa; Variables given = volume (V), moles (n), temperature (T)
We must calculate <em>p</em> from <em>V, n</em>, and <em>T</em>, so we use <em>the Ideal Gas Law</em>:
<em>pV = nRT</em>
Solve for <em>p</em>: <em>p = nRT/V</em>
R = 8.314 kPa.L.K^(-1).mol^(-1)
<em>T</em> = (265 + 273.15) K = 538.15 K
<em>V</em> = 500.0 mL = 0.5000 L
∴ <em>p</em> = [6.25 x 10^(-3) mol x 8.314 kPa·L·K^(-1)·mol^(-1) x 538.15 K]/(0.5000 L) = 55.9 kPa