<span>We need to calculate the equivalent amount in units of moles of ammonium ions from the mass units. For this we need the molar mass of the substances involved. We calculate as follows:
31.3 g </span>(NH4)2CO3 ( 1 mol (NH4)2CO3 / 96.09 g (NH4)2CO3) ( 2 mol NH4 / 1 mol (NH4)2CO3 ) = 0.65 mol <span>ammonium ions</span>
The correct answer is resource partitioning.
The concept of resource partitioning is applicable in the branch of ecology. It signifies towards the procedure by which natural selection mediates competing species into distinct patterns of different niches or resource utilization.
When the species differentiate a niche to prevent competition for food resources, it is known as resource partitioning. At certain times, the competition is among the species, known as interspecific competition, and at sometimes it is among the individuals of the similar species, that is, intraspecific competition.
<span>The
energy that was produced is called, heat combustion. It is an energy released
in the form of heat when chemicals are mixed. An explosion of light and sound
are the common characteristics of heat combustion. The chemical reaction takes
place because of the presence of oxygen and hydrocarbon or organic molecule
substances that when mixed form carbon dioxide and water which then releases
heat and explosive characteristics.</span>
Oxidation number of an atom is the charge that atom would have if the compound is composed of ions. In neutral substances that contains atoms of one element the oxidation number of an atom is zero. Thus atoms in O2, Ni2, and aluminium all have oxidation number of zero.
In this case, Ni2, the oxidation number of Ni atom is zero,
for NiO4-, assuming oxidation number of Ni is x
(x ×1) + (-2 × 4) = -1
x = + 7
Therefore, the oxidation number goes from 0 to +7
<span>According to Mendeleyev-Klapeyron’s equation
pV = nRT,
where p = 160 atm V = 12 R -constant 0.0821 & T = 298 in Kelvin
Using given data, we can determine the amount of Helium gas:
n = pV/RT = (160â™12)/(0,0821â™298) = 78,48 (mol)
For atmospheric pressure (1 atm) and the same amount we can calculate the volume of tank, using previous equation:
V = nRT/p = (78,48â™0,0821â™298)/1 = 1920 (liters)
V = 1920 liters
Thus Answer is 1920 liters</span>