Answer:
The total amount of Au is $ 
Explanation:
Given that,
Mass of 1.0 ml of Au
Total volume of water in oceans 
We need to calculate the volume in ml
Using given volume


We need to calculate the total mass of Au
Using given data


So, The total mass of Au is 
The mass will be in ounce,


The total amount of the Au Will be


Hence, The total amount of Au is $ 
Answer is: 8568.71 of baking soda.
Balanced chemical reaction: H₂SO₄ + 2NaHCO₃ → Na₂SO₄ + 2CO₂ + 2H₂O.
V(H₂SO₄) = 17 L; volume of the sulfuric acid.
c(H₂SO₄) = 3.0 M, molarity of sulfuric acid.
n(H₂SO₄) = V(H₂SO₄) · c(H₂SO₄).
n(H₂SO₄) = 17 L · 3 mol/L.
n(H₂SO₄) = 51 mol; amount of sulfuric acid.
From balanced chemical reaction: n(H₂SO₄) : n(NaHCO₃) = 1 :2.
n(NaHCO₃) = 2 · 51 mol.
n(NaHCO₃) = 102 mol, amount of baking soda.
m(NaHCO₃) = n(NaHCO₃) · M(NaHCO₃).
m(NaHCO₃) = 102 mol · 84.007 g/mol.
m(NaHCO₃) = 8568.714 g; mass of baking soda.
Explanation:
The given data is as follows.
Energy of radiation absorbed by the electron in hydrogen atom = 
As energy is absorbed as a photon. Hence, frequency will be calculated will be as follows.
E = 
=
= 
or,
=
It is known that, 
= 
And, according to De-Broglie equation 
as, p = 
So, 
= 
Now, on squaring both the sides we get the following.
=
=

where, m = mass of electron
So, 
= 
=
J
Since, K.E = 
= 
= 
Thus, we can conclude that kinetic energy acquired by the electron in hydrogen atom is
.
It matches the universal pH indicator and is indicating the proper pH
A conversion factor is a fraction or a ratio representing a relationship of two different measurement values. To write 20% m/v to a conversion factor, we need to remember that a percent is a value that represents the amount of a part per 100 units of the whole. M/v in the given value represents that the percentage is by mass per volume. So, to write it as a conversion factor, we do as follows:
20% m/v = 20 mass units / 100 volume units = 1 mass units / 5 volume units
Usually units of this are in g per L. So, it is equivalent to 1 g / 5 L