Answer:
1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Explanation:
(a) Calculate the solubility of the Sr₃(PO₄)₂
Let s = the solubility of Sr₃(PO₄)₂.
The equation for the equilibrium is
Sr₃(PO₄)₂(s) ⇌ 3Sr²⁺(aq) + 2PO₄³⁻(aq); Ksp = 1.0 × 10⁻³¹
1.2 + 3s 2s
![K_{sp} =\text{[Sr$^{2+}$]$^{3}$[PO$_{4}^{3-}$]$^{2}$} = (1.2 + 3s)^{3}\times (2s)^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\\text{Assume } 3s \ll 1.2\\1.2^{3} \times 4s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\6.91s^{2} = 1.0 \times 10^{-31}\\s^{2} = \dfrac{1.0 \times 10^{-31}}{6.91} = 1.45 \times 10^{-32}\\\\s = \sqrt{ 1.45 \times 10^{-32}} = 1.20 \times 10^{-16} \text{ mol/L}\\](https://tex.z-dn.net/?f=K_%7Bsp%7D%20%3D%5Ctext%7B%5BSr%24%5E%7B2%2B%7D%24%5D%24%5E%7B3%7D%24%5BPO%24_%7B4%7D%5E%7B3-%7D%24%5D%24%5E%7B2%7D%24%7D%20%3D%20%281.2%20%2B%203s%29%5E%7B3%7D%5Ctimes%20%282s%29%5E%7B2%7D%20%3D%20%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C%5Ctext%7BAssume%20%7D%203s%20%5Cll%201.2%5C%5C1.2%5E%7B3%7D%20%5Ctimes%204s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5C6.91s%5E%7B2%7D%20%3D%201.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%5C%5Cs%5E%7B2%7D%20%3D%20%5Cdfrac%7B1.0%20%5Ctimes%2010%5E%7B-31%7D%7D%7B6.91%7D%20%3D%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%5C%5C%5C%5Cs%20%3D%20%5Csqrt%7B%201.45%20%5Ctimes%2010%5E%7B-32%7D%7D%20%3D%201.20%20%5Ctimes%2010%5E%7B-16%7D%20%5Ctext%7B%20mol%2FL%7D%5C%5C)
(b) Concentration of PO₄³⁻
[PO₄³⁻] = 2s = 2 × 1.20× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 2.41× 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹
(c) Moles of PO₄³⁻
Moles = 0.750 L × 2.41 × 10⁻¹⁶ mol·L⁻¹ = 1.8 × 10⁻¹⁶ mol
Molarity is expressed as
the number of moles of solute per volume of the solution. For example, we are
given a solution of 2M NaOH this describes a solution that has 2 moles of NaOH
per 1 L volume of the solution. We calculate as follows:
0.115 M = n mol KBr / .55 L solution
n = 0.06325 mol KBr
mass = 0.06325 mol KBr (119 g / mol) = 7.53 g KBr
Answer:
a) if the liquid is not vaporized completely, then the condensed vapor in the flask contains the air which is initially occupied before the liquid is heated. When calculating the molar mass of the vapor the moles of air which are initially present are not excluded, so that the molar mass of the vapor would be an increase in value.
b) While weighing the condensed vapor, the flask should be dried. If the weighing flask is not dried then the water which is layered on the surface of the flask is also added to the mass of the vapor. Therefore, the mass of the vapor that is calculated would be increase.
c) When condensing the vapor, the stopper should not be removed from the flask, because the vapor will escape from the flask and a small amount of vapor will condense in the flask. Therefore, the mass of the condensed vapor would be In small value.
d) If all the liquid is vaporized, when the flask is removed before the vapor had reached the temperature of boiling water, then the boiling
temperature of that liquid would be lower than that of the boiling temperature of the water.Therefore, the liquid may have more volatility.
CaCO3(s) ⟶ CaO(s)+CO2(s)
<span>
moles CaCO3: 1.31 g/100 g/mole CaCO3= 0.0131 </span>
<span>
From stoichiometry, 1 mole of CO2 is formed per 1 mole CaCO3,
therefore 0.0131 moles CO2 should also be formed.
0.0131 moles CO2 x 44 g/mole CO2 = 0.576 g CO2 </span>
Therefore:<span>
<span>% Yield: 0.53/.576 x100= 92 percent yield</span></span>
Answer:
By visiting other households with cats.
Explanation:
This will give Brian a variety of other houses and determine if it is truly cats or just alleries from other items. This is the most direct way to get Brian the answer he is looking for.