Answer:


Explanation:
Hello,
In this case, we can compute the mole fraction of benzene by using the following formula:

Whereas n accounts for the moles of each substance, thus, we compute them by using molar mass of benzene and cyclohexane:

Thus, we compute the mole fraction:

Next, for the molality, we define it as:

Whereas we also use the moles of benzene but rather than the moles of cyclohexane, its mass in kilograms (0.08074 kg), thus, we obtain:

Or just 0.990 m in molal units (mol/kg).
Best regards.
<h3>
Answer:</h3>
112.08 mL
<h3>
Explanation:</h3>
From the question we are given;
- Initial volume, V1 = 100.0 mL
- Initial temperature, T1 = 225°C, but K = °C + 273.15
thus, T1 = 498.15 K
- Initial pressure, P1 = 1.80 atm
- Final temperature , T2 = -25°C
= 248.15 K
- Final pressure, P2 = 0.80 atm
We are required to calculate the new volume of the gases;
- According to the combined gas law equation;

Rearranging the formula;

Therefore;


Therefore, the new volume of the gas is 112.08 mL
Sucrose is a non ionic compound. It does liberates ion when dissolved in water unlike NaCl or other salts which dissolve in water and produce respective cations and anions.
Thus if any amount of sucrose is dissolved in water, it will form non ionic aqueous solution (it will dissolve completely). Thus sucrose solution being non electrolytic will not conduct electricity in aqueous solution.
the bulb will not light up as sucrose will remain in molecular form only
Hello there!
To determine the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus, we have to keep in mind that
a Hydrogen atom has 1 proton and 1 electron.
Protons are in the nucleus while electrons are in electron shells surrounding the nucleus.
The mass of the nucleus will be equal to the mass of 1 proton and we can express the fraction as follows:

So, the fraction of the hydrogen atom's mass that is in the nucleus is
0,9995. That means that almost all the mass of this atom is at the nucleus.
Have a nice day!