Answer:
Germanium is an element in the same group with Carbon and Silicon. The atomic number is 32. The relative atomic mass is usually measured with the Sample of an isotope. In this case Germanium has a relative atomic mass of 72.63
Thank you for posting your question here at brainly. The <span>mole fraction of co if the h2 mole fraction is 0.22 and the o2 mole fraction is 0.58 is 0.20, below is the solution:
</span>
mole fraction CO + mole fraction H2 + mole fraction O2 = 1
mole fraction CO = 1 - ( 0.22 + 0.58)=0.20
<h3>
Answer:</h3>
19.3 g/cm³
<h3>
Explanation:</h3>
Density of a substance refers to the mass of the substance per unit volume.
Therefore, Density = Mass ÷ Volume
In this case, we are given;
Mass of the gold bar = 193.0 g
Dimensions of the Gold bar = 5.00 mm by 10.0 cm by 2.0 cm
We are required to get the density of the gold bar
Step 1: Volume of the gold bar
Volume is given by, Length × width × height
Volume = 0.50 cm × 10.0 cm × 2.0 cm
= 10 cm³
Step 2: Density of the gold bar
Density = Mass ÷ volume
Density of the gold bar = 193.0 g ÷ 10 cm³
= 19.3 g/cm³
Thus, the density of the gold bar is 19.3 g/cm³
Answer: C. 25.6 kPa
Explanation:
The Gauge pressure is defined as the amount of pressure in a fluid that exceeds the amount of pressure in the atmosphere.
As such, the formula will be,
PG = PT – PA
Where,
PG is Gauge Pressure
PT is Absolute Pressure
PA is Atmospheric Pressure
Inputted in the formula,
PG = 125.4 - 99.8
PG = 25.6 kPa
The gauge pressure inside the container is 25.6kPa which is option C.