Answer:
B. 45k
The human body is about 60 to 70% water.
(:
Answer:
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Explanation:
The standard enthalpy of formation (ΔH°f) is the energy involved in the formation of 1 mole of a substance from its elements in their most stable states. The chemical equation for the formation of SrCO₃(s) is the following.
Sr(s) + C(s) + 3/2 O₂(g) → SrCO₃(s)
Flame colors are produced from the movement of the electrons in the metal ions present in the compounds. When you heat it, the electrons gain energy and can jump into any of the empty orbitals at higher levels Each of these jumps involves a specific amount of energy being released as light energy, and each corresponds to a particular color. As a result of all these jumps, a spectrum of colored lines will be produced. The color you see will be a combination of all these individual colors.
A. Quantity of saline = 500mL
Rate of infusion = 80 mL / h
Infusion time = Quantity / Rate = 500 mL / (80 mL/hr) = 6.25 hr
b. Child weight = 72.6 lb = 32.93 kg
Medrol to be given = 1.5 mg per kg
Quantity of Medrol = 20 mg/mL
Dosage available = 20 mg/mL / 1.5 mg/kg = 13.33 kg/mL
Dosage according to body weight = 32.93 kg / 13.33 kg/mL = 2.47 mL
Answer:
im pretty sure its A or C im leaning more toward A tho
Explanation: