Answer:
0.3229 M HBr(aq)
0.08436M H₂SO₄(aq)
Explanation:
<em>Stu Dent has finished his titration, and he comes to you for help with the calculations. He tells you that 20.00 mL of unknown concentration HBr(aq) required 18.45 mL of 0.3500 M NaOH(aq) to neutralize it, to the point where thymol blue indicator changed from pale yellow to very pale blue. Calculate the concentration (molarity) of Stu's HBr(aq) sample.</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between HBr(aq) and NaOH(aq).
NaOH(aq) + HBr(aq) ⇄ NaBr(aq) + H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the HBr present reacts with NaOH in a 1:1 molar ratio.

<em>Kemmi Major also does a titration. She measures 25.00 mL of unknown concentration H₂SO₄(aq) and titrates it with 0.1000 M NaOH(aq). When she has added 42.18 mL of the base, her phenolphthalein indicator turns light pink. What is the concentration (molarity) of Kemmi's H₂SO₄(aq) sample?</em>
<em />
Let's consider the balanced equation for the reaction between H₂SO₄(aq) and NaOH(aq).
2 NaOH(aq) + H₂SO₄(aq) ⇄ Na₂SO₄(aq) + 2 H₂O(l)
When the neutralization is complete, all the H₂SO₄ present reacts with NaOH in a 1:2 molar ratio.

Using charles law
v1/t1=v2/t2
v1=49ml
v2=74
t1=7+273=280k
t2=?
49/280=74/t2
0.175=74/t2 cross multiply
0.175t2=74
t2=74/0.175
t2=422k or 149celcius
Hey there!
Molar mass N2 = 28.01 g/mol
Therefore:
28.01 g N2 -------------- 6.02*10²² molecules N2
( mass N2 ?? ) ----------- 25,000 molecules N2
mass N2 = ( 25,000 * 28.01 ) / ( 6.02*10²³ )
mass N2 = 700250 / 6.02*10²³
mass N2 = 1.163*10⁻¹⁸ g
Hope that helps!
We have to know the number of Na⁺ ions in the unit cell.
The number of Na⁺ ions in the unit cell is (D) 8.
Sodium oxide (Na2O) crystallizes in a structure in which the O2– ions are in a face - centered cubic lattice and the Na+ ions are in tetrahedral holes.
O²⁻ ions are in a face centred cubic lattice, so the number of O²⁻ ions per unit cell is equal to 4. The number of tetrahedral hole= 2 X 4=8. Na+ ions are present in tetrahedral holes, which indicates there are 8 number of Na+ ions in the unit cell.
Answer:
The volumes are both, accurate and precise.
Explanation:
In the measurement of a set, precision refers to how much coincidence exists in the measurements of an specific value, as the measurements are close, we can say the volumes are precise.
Accuracy means the agreement that exists between the average of one
large series of measurements and the value of measurement
Media is 4,96 ml and I wanted to measure 5 ml. It is also close.