<span>You see a structural formula in which the symbols for elements are connected by a long dash. I can assume that the chemical bonds in the compound are covalent.</span>
<h3>Answer:</h3>
0.8133 mol
<h3>Solution:</h3>
Data Given:
Moles = n = ??
Temperature = T = 25 °C + 273.15 = 298.15 K
Pressure = P = 96.8 kPa = 0.955 atm
Volume = V = 20.0 L
Formula Used:
Let's assume that the Argon gas is acting as an Ideal gas, then according to Ideal Gas Equation,
P V = n R T
where; R = Universal Gas Constant = 0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹
Solving Equation for n,
n = P V / R T
Putting Values,
n = (0.955 atm × 20.0 L) ÷ (0.082057 atm.L.mol⁻¹.K⁻¹ × 298.15 K)
n = 0.8133 mol
Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, given that the mass of the product is 0.534 g, we can infer that the percent composition of tin is:

Therefore, the percent composition of oxygen is 6.4% for a 100% in total. Thus, with such percents we compute the moles of each element in the oxide:

In such a way, for finding the smallest whole number we divide the moles of both tin and oxygen by the moles of oxygen as the smallest moles:

Therefore, the empirical formula is:

Best regards.
As the pressure on the on a gas cofined above a liquid increases, the solubility of the gas will increase
this also happen when we lower the temperature