Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
Sorry, Cant really tell how to differentiate the students and trial times
Answer: Lead(II) nitrate but idk the rest
Explanation:
One mole any substance contains 6.022 ₓ 10²³ particles called Avogadro's Number.
The relation between moles and number of particles is given as,
# of particles = moles ₓ Avogadro's number
In our case the particles are formula units of MgCO₃. So, 1 mole of MgCO₃ contain 6.022 ₓ 10²³ formula units, then the number of formula units in 1.72 moles are calculated as,
# of formula units = 1.72 mol ₓ 6.022 ₓ 10²³ formula units / mol
# of formula units = 1.035 ₓ 10²⁴ Formula Units
Answer:
Option (c) is correct.
Explanation:
According to 2nd law of thermodynamics, every spontaneous process is associated with increase in entropy (
).
As sodium acetate crystallizes out spontaneously therefore it is associated with
.
During crystallization, bond formation takes place which results evolution of heat. In other words, crystallization phenomenon is exothermic (
).
So, the given crystallization process renders the following thermodynamic quantities-
J/K and
J
Option (c) is correct.