The balance chemical equation is:
NaCH₃COO + HCl → NaCl + HCH₃COO
Make
Answer:
umm.. B. a base that generates a lot of hydroxide ions in water.
<span>the answer is
1A = 10^-10 m
so </span>1.61Å = 1.61 x 10^-10 m
he distance between the atoms of H−I is 1.61 x 10^-10 m
Hey there!:
Molar mass Ca(NO2)2 = 132.089 g/mol
Mass of solute = 120 g
Number of moles:
n = mass of solute / molar mass
n = 120 / 132.089
n = 0.0009084 moles of Ca(NO2)2
Volume in liters of solution :
240 mL / 1000 => 0.24 L
Therefore:
Molarity = number of moles / volume of solution
Molarity = 0.0009084 / 0.24
Molarity = 0.003785 M
Hope that helps!
Q = mΔT(Cp)
where Q = heat energy in J (joules),
m = mass in g, ΔT = change in temper. (°C),
Cp = heat capacity in J/(g°C)
Water has a higher heat capacity, meaning that once heat energy is absorbed, it holds that heat longer than bread. Also though, a higher heat capacity of water means that it takes more energy to heat it up.
I don't see any specific data listed for this lab??