<span>the answer is
1A = 10^-10 m
so </span>1.61Å = 1.61 x 10^-10 m
he distance between the atoms of H−I is 1.61 x 10^-10 m
Answer:
It is required answer.
Explanation:
Given that :
1. using balanced chemical equation:
ammonium acetate:
The balanced equation is:
NH₃ + H₂O ===> NH₄OH
when ammonia gas dissolves in water then we get the base in form of ammonium hydroxide.
When NH₄OH reacts with CH₃COOH then we get ammonium acetate and water
NH₄OH + CH₃COOH ===> [CH₃COO]- & NH₄+ & H₂O
So, we can say that,
when we are adding an acid and a base together then we get the product of H₂O and given elements.
2. addition of barium hydroxide to sulfuric acid:
the balanced equation is
H₂SO4+ Ba(OH)₂--> BaSO₄+ 2H₂O
when acid and base reacts together than we get barium sulphate and water
when sulfuric acid and barium hydroxide.
Hence, it is required answer.
The answer to this question would be: 3.125%
Half-life is the time needed for a radioactive molecule to decay half of its mass. In this case, the strontium-89 is already gone past 5 half lives. Then, the percentage of the mass left after 5 half-lives should be:
100%*(1/2^5)= 100%/32=3..125%
Answer: 350 kj/mol
Explanation:
As shown below this expression gives the activation energy of the reverse reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
1) The activation energy, EA is the difference between the potential energies of the reactants and the transition state:
EA = energy of the transition state - energy of the reactants.
2) The activation energy of the forward reaction given is:
EA = energy of the transition state - energy of [ NO2(g) + CO(g) ] = 75 kj/mol
3) The negative enthalpy change - 275 kj / mol for the forward reaction means that the products are below in the potential energy diagram, and that the potential energy of the products, [NO(g) + CO2(g) ] is equal to 75 kj / mol - 275 kj / mol = - 200 kj/mol
4) For the reverse reaction the reactants are [NO(g) + CO2(g)], and the transition state is the same than that for the forward reaction.
5) The difference of energy between the transition state and the potential energy of [NO(g) + CO2(g) ] will be the absolute value of the change of enthalpy plus the activation energy for the forward reaction:
EA reverse reaction = EA forward reaction + | enthalpy change |
EA reverse reaction = 75 kj / mol + |-275 kj/mol | = 75 kj/mol + 275 kj/mol = 350 kj/mol.
And that is the answer, 350 kj/mol
Hello there!
Your question is asking: <span>Which environmental factor could lead to a decrease in genetic variation in a population of tuna?
The correct answer is B. An increase in pollution </span>