Answer:
Shifts the equilibrium to the left. reduces solubility.
Explanation:
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S S 2S
∴ Ksp = 6.4 E-9 = [ Mg2+ ] * [ F- ]² = S * (2S)²
⇒ 4S² * S = 6.4 E-9
⇒ 4S³ = 6.4 E-9
⇒ S³ = 1.6 E-9
⇒ S = 1.1696 E-3 M
- NaF(s) → Na+(aq) + F-(aq)
0.10M 0.10M 0.10M
- MgF2(s) ↔ Mg2+(aq) + 2F-(aq)
S' S' 2S' + 0.10
⇒ Ksp = 6.4 E-9 = (S')*(2S' + 0.10)²
If we compare the concentration (0.10 M) of the ion with Ksp ( 6.4 E-9 ); thne we can neglect S' as adding:
⇒ 6.4 E-9 = (S')*(0.10)² = 0.01S'
⇒ S' = 6.4 E-7 M
∴ % S' = ( 6.4 E-7 / 0.1 )*100 = 6.4 E-4% <<< 5%, we can make the assumption
We can observe that S >> S' ( 1.1696 E-3 M >> 6.4 E-7 M ), which shows that the solubility is reduced by the efect of the common ion from the salt, which causes the equilibrium to shift to the left, precipitating part of MgF2(s).
Answer:
The impurity which is present in the solution of copper sulphate (CuSO4) is determined by the an instrument known as spectrophotometer.
Explanation:
Spectrophotometer is a device or an instrument which is used to determine the concentration of a chemical by measuring the detection of light intensity that is coming from the solution. If the solution of copper sulphate is checked through spectrophotometer, we can can determined or measure the amount of copper sulphate and the impurity in the solution.
Answer:
b. chlorine
Explanation:
it has the highest atomic radius
Answer:
12.78 kJ
Explanation:
The correct balanced reaction would be

Mass of methanol = 
Moles of methanol can be obtained by dividing the mass of methanol with its molar mass 

Enthalpy change for the number of moles is given by


The change in enthalpy is 12.78 kJ.