Answer:
Al
Explanation:
4 Al + 3 O₂ → 2 Al₂O₃
You need to figure out which one has the smaller mole ratio. Convert both substances from grams to moles.
(10.0 g Al)/(26.98 g/mol) = 0.3706 mol Al
(19.0 g O₂)/(32.00 g/mol) = 0.5938 mol O₂
Now, use the mole ratios of reactant to product to see which substance produces the least amount of product.
(0.3706 mol Al) × (2 mol Al₂O₃/4 mol Al) = 0.1853 mol Al₂O₃
(0.5938 mol O₂) × (2 mol Al₂O₃/3 mol O₂) = 0.3958 mol Al₂O₃
Since aluminum produces the least amount of product, this is the limiting reagent.
<h3><u>Answer;</u></h3>
Exothermic chemical reaction
<h3><u>Explanation;</u></h3>
- Exothermic reactions are chemical reactions where the products have less energy that the reactants.
- Exothermic reactions give off energy, usually in the form of heat, while endothermic reactions absorb energy.
- The combustion of propane is definitely an exothermic reaction because it generates a lot of heat.