Answer:

Explanation:
Hello,
In this case, considering that the by-mass percent of water is:

Given such percent and the mass of the sample, we can find the mass of water in grams in the sample by solving for it as shown below:

Best regards.
Answer:
- 7.48
Explanation:
Given:
Concentration of the sugar solution, C = 0.3 M
Temperature, T = 27° C = 273 + 27 = 300 K
Now,
The solute potential is given as:
solute potential = - iCRT
where,
i is the number of particles the particular molecule will make in water
i = 1 for sugar
R is the universal gas constant = 0.0831 liter bar/mole-K
on substituting the respective values, we get
solute potential = - 1 × 0.3 × 0.0831 × 300
or
The solute potential = - 7.479 ≈ - 7.48
The only compound that contains covalent bonds would be A. BCl4-.
The formula of the missing component are a follows
HBr + KOH ------> KBr + H2O
H2SO4 + 2NH4OH--------> (NH4)2SO4 + 2H2O
2HNO3 + Mg(OH)2 ---------> Mg(NO3)2 + 2 H2O
Answer:
The answer to the question is
The star’s approximate radial velocity is 68.52 km/s
Explanation:
To solve the
The formula is
where
= velocity of the star
λ = Star's spectrum wavelength = 656.45 nm
= Rest wavelength = 656.30 nm
c = Speed of light = 299 792 458 m / s
Therefore we have
or
= 68518.7699 m/s or 68.52 km/s