The ________ orbital is degenerate with 5py in a many-electron atom.
<h2>
5px is the correct answer</h2>
Here we will use the general formula of Nernst equation:
Ecell = E°Cell - [(RT/nF)] *㏑Q
when E cell is cell potential at non - standard state conditions
E°Cell is standard state cell potential = - 0.87 V
and R is a constant = 8.314 J/mol K
and T is the temperature in Kelvin = 73 + 273 = 346 K
and F is Faraday's constant = 96485 C/mole
and n is the number of moles of electron transferred in the reaction=2
and Q is the reaction quotient for the reaction
SO42-2(aq) + 4H+(aq) +2Br-(aq) ↔ Br2(aq) + SO2(g) +2H2O(l)
so by substitution :
0 = -0.87 - [(8.314*346K)/(2* 96485)*㏑Q → solve for Q
∴ Q = 4.5 x 10^-26
<span>BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl
There is 1.0g of BaCl2 and 1.0g of Na2SO4, which is the limiting reagent?
"First convert grams into moles"
1.0g BaCl2 * (1 mol BaCl2 / 208.2g BaCl2) = 4.8 x 10^-3 mol BaCl2
1.0g Na2SO4 * (1 mol Na2SO4 / 142.04g Na2SO4) = 7.0 x 10^-3 mol Na2SO4
(7.0 x 10^-3 mol Na2SO4 / 4.8 x 10^-3 mol BaCl2 ) = 1.5 mol Na2SO4 / mol BaCl2
"From this ratio compare it to the equation, BaCl2+Na2SO4---->BaSO4+2NaCl"
The equation shows that for every mol of BaCl2 requires 1 mol of Na2SO4. But we found that there is 1.5 mol of Na2SO4 per mol of BaCl2. Therefore, BaCl2 is the limiting reagent.</span>
Answer:
The energy released in the decay process = 18.63 keV
Explanation:
To solve this question, we have to calculate the binding energy of each isotope and then take the difference.
The mass of Tritium = 3.016049 amu.
So,the binding energy of Tritium = 3.016049 *931.494 MeV
= 2809.43155 MeV.
The mass of Helium 3 = 3.016029 amu.
So, the binding energy of Helium 3 = 3.016029 * 931.494 MeV
= 2809.41292 MeV.
The difference between the binding energy of Tritium and the binding energy of Helium is: 32809.43155 - 2809.412 = 0.01863 MeV
1 MeV = 1000keV.
Thus, 0.01863 MeV = 0.01863*1000keV = 18.63 keV.
So, the energy released in the decay process = 18.63 keV.