Answer:
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Explanation:
Equation of the reaction producing Cu(NO₃) is given below:
Cu(s)+ 4HNO₃(aq) ---> Cu(NO₃)(aq) + 2NO₂(g) + 2H₂O(l)
From the equation of reaction, 1 mole of Cu(NO₃) is produced from 1 mole of copper. Therefore, 0.010 moles of Cu(NO₃) will be produced from 0.010 mole of copper.
Molar mass of copper = 64 g/mol
mass of copper = number of moles * molar mass
mass of copper = 0.01 mol * 64 g/mol = 0.64 g
Percentage by mass of copper in the 2.00 g sample = (0.64/2.00) * 100%
Percentage mass of copper in the sample = 32%
Answer:
The physical and chemical change that occurs in the aquaponics are given below.
Explanation:
The plants and animals grow in size and decrease the mass of plant due to eating by the fishes is a physical changes which occurs in aquaponics. The sunlight has a heat energy which is absorb by the plants present in aquaponics which is a type of endothermic reaction. In aquaponics, the ammonia present in water is converted into nitrates which is used by the plants as a nutrients. When the mass is converted into energy, it increases the temperature of the ecosystem and also the earth surface. For example, if a wood is burn, it change into heat energy which increases the temperature and cause the global warming on the earth surface.
Answer:
C₄F₈
Explanation:
Using their mole ratio to compute their mass
molar mass of carbon = 12.0107 g/mol
molar mass of fluorine gas = 37.99681
let x = mass of carbon
given mass of fluorine = 1.70 g
x / 12.01067 = 1.70 / 37.99687
cross multiply
x = ( 1.70 × 12) / 37.99687 = 20.4 / 37.99687 = 0.53688 g
mass of one mole of CF₂ = 0.53688 + 1.70 = 2.23688 g
number of mole of CF₂ = 8.93 g / 2.23688 = 3.992 approx 4
molecular formula of CF₂ = 4 (CF₂) = C₄F₈
No, because an atom consists of two main parts and three subatomic
particles, protons, neutrons, and electrons. Each one is smaller than an atom, therefore they are subatomic particles. An atom only requires protons and electrons to be an atom - e.g. Hydrogen has 1 proton and 1 electron. Neutrons do not effect the overall charge of the atom, and only increase the atomic mass.